جراحی باز تنگی کانال نخاعی معمولاً تنها برای افرادی توصیه می‌شود که از درمان‌های محافظه کارانه و کم تهاجمی خسته شده اند، اما هنوز از درد ناتوان کننده ‌ای رنج می‌برد.

جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی

جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی

اغلب علایم تنگی کانال نخاع در گردن و کمر با درمان‌های غیر جراحی و محافظه کارانه تا حد مؤثری بر طرف می‌شود. ممکن است تأثیر گذاری این درمان‌ها چند هفته یا چند ماه طول بکشد اما بسیاری از افراد ترکیب درمان‌هایی مانند ورزش‌های مخصوص، کمپرس سرد و یا گرم و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی را برای مدیریت علائم تنگی کانال نخاع موثر می‌دانند.

با این حال در صورتی‌ که این نوع درمان بهبودی حاصل نکرد، ممکن است پزشک جراحی باز را به شما توصیه کند. اطلاعات زیر به شما کمک می‌کند در صورتی‌ که می‌خواهید تحت جراحی باز تنگی کانال نخاعی قرار بگیرید، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

 

علائمی که نشان می‌دهد نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی دارید

جراحی باز تنگی کانال نخاعی

نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

پیش از بحث در مورد متداول‌ترین دلایل نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی، باید توجه داشته باشید که وضعیت هر کسی متفاوت است و نمی‌توان هیچ دلیل قطعی برای نیاز به جراحی باز ارائه کرد. در بیشتر موارد جراحی باز تنگی کانال نخاعی انتخابی است، به همین علت بیمار باید هنگام تصمیم ‌گیری نظر عزیزان و همچنین متخصص خود را در نظر بگیرد.

 

نشانه ‌های نیاز به جراحی باز تنگی کانال نخاعی

 • علائم بیماری در کارهای روزمره اختلال ایجاد کرده و تأثیر بدی بر کیفیت زندگی شما گذاشته است
 • پس از هفته‌ ها یا ماه‌ها، نتایج قابل قبولی از درمان‌های غیر جراحی ندیده ‌اید
 • شما هیچ مشکلی با برنامه جراحی باز نداشته و تمام خطرات و عوارض احتمالی آن را می‌دانید و همچنین از سلامت خوبی(از لحاظ قلبی و ریوی ،کلیوی و…) برخوردار هستید.چون اغلب این اعمال جزو اعمال سنگین و طولانی میباشد پس باید بدن شما توانایی تحمل چنین استرسی داشته باشد.
 • در موارد نادر و اورژانسی علائم شدیدی مانند فلج شدن، از دست دادن عملکرد مثانه یا روده و یا بی‌حسی شدید و ناگهانی در دست و پا را تجربه می‌کنید.

 

ملاحظات کلیدی در جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر

تنگی کانال نخاعی معمولاً پیشرونده نیست. درد هر از گاهی وجود دارد اما معمولاً با گذر زمان بیشتر نمی‌شود. در اکثر بیماران سابقه طبیعی تنگی کانال نخاعی به صورت دوره ‌های درد و اختلال عملکرد دیده می‌شود.

معمولاً هیچ الزامی به انجام جراحی باز تنگی کانال نخاعی وجود ندارد و معمولاً با به تأخیر انداختن جراحی هیچ فرصتی از دست نمی‌رود. معمولاً دیر یا زود انجام دادن جراحی تنگی کانال نخاعی کمری تفاوتی ایجاد نمی‌کند.

در موارد ضعف پیشرونده در پاها، جراحی تنگی کانال نخاعی باید عنوان یک اضطرار در نظر گرفته شود و نباید به تعویق بیفتد تا خطر آسیب دائمی و بلند مدت عصب‌ها کاهش یابد.

اگر چه جراحی باز تخلیه فشار (lumbar laminectomy) برای تنگی کانال نخاعی میزان موفقیت خوبی در کاهش درد و علائم پا ( مثل توانایی راه رفتن) به دنبال دارد اما به عنوان درمانی برای کمر درد وابسته به فعالیت، چندان قابل اتکا نیست.

ممکن است درمان‌های کم تهاجمی‌تر مثل جایگذاری اسپیسر بین خاری مانند اسپیسر  X-STOP  بتواند علائم را بدون نیاز به لامینکتومی آرام نماید. اما همه افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند برای این جراحی مناسب نیستند.

از آنجایی که تنگی کانال نخاعی در اثر تغییرات تخریبی ( دژنراتیو) در ستون فقرات ایجاد می‌شود، ممکن است علائم ظرف چند سال بعد از جراحی باز دوباره بازگردد.

پیامدها و خطرات احتمالی جراحی باز تنگی کانال نخاعی کمر تا حد زیادی تحت تأثیر وضعیت سلامت عمومی بیمار مانند دیابت، چاقی یا کشیدن سیگار می‌باشد. در صورتی که جراحی باز پیچیده‌ تر باشد (برای مثال اگر شامل فیوژن ستون فقرات باشد) خطرات بالقوه  جراحی باز افزایش پیدا می‌کند.

مهمترین ورایجترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا

درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی

درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی

مهمترین ورایجترین درمان غیر جراحی تنگی کانال نخاعی در آمریکا تزریق داخل فضای اطراف نخاعی (اپیدورال) در محل تنگی میباشد. با این تزریق التهابهای اطراف محل تنگی کاهش یافته و خونرسانی به ناحیه آسیب دیده بیشتر شده که این خود موجب افزایش رسیدن اکسیژن و مواد سازنده به نواحی آسیب دیده شده که موجب تسریع روند بازسازی و کاهش تنگی کانال تا حدودی میشود. این روش بسیار موثر بوده اما ممکن است نیاز به چندین باز تزریق در فواصل منظم داشته باشد. این تزریقها به صورت سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی در اتاق عمل استریل با کمک تصویر برداری توسط فوق تخصص درد انجام میشود.

مواد تزریقی میتواند شامل مواد استروئیدی،ازن، و داروهای جایگزین دیگر باشد.

امروزه کاربرد RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی نیز از جمله درمانهای جدید است که تا حدودی میتواند موثر باشد.

 RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی برای درمان تنگی کانال نخاعی

RCE یا امواج رادیو فرکوئنسی برای درمان تنگی کانال نخاعی

آیا لیزر در درمان تنگی کانال نخاعی موثر است؟

جواب این سوال کاملا بستگی به علت تنگی کانال دارد. اگر تنگی کانال بدلایل ضخیم شدگی رباط محافظت کننده نخاع و یا رشد غیر طبیعی استخوانهای اطراف نخاع باشد لیزر موثر نیست اما اگر دلیل تنگی بیشتر بیرون زدگی دیسکهای کمری باشد لیزر میتواند موثر باشد.

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

5 دیدگاه در آیا زمان جراحی باز جهت درمان تنگی کانال نخاعی فرا رسیده است؟
 1. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  آقای دکتر چندسال پیش حدود۶سال قبل جراحی دیسک کمر و تنگی نخاع داشتم و البته شدید بود هم درد و هم علایم به طوری که به سختی و لنگان ره میرفتم و درد شدیدی داشتم بعد عمل هنوز هم گاهی درد تقریبا خیفیف تا گاهی شدیدی رو تو ناحیه کمر دارم و پای راستم عضلاتش خیلی ضعیف شده و خودش خیلی لاغر شده نسبت به پای چپ و اینکه هنوزهم موقع راه رفتن میلنگم. بنظرتون درمانی هست؟ میتونم امیدوار باشم به یک روش درمانی موثر برای بهبود اعصاب پا و رفع مشکل ره رفتن
  خیلی ممنون

 2. سلام.خدمت اقای دکتر.بنده از بادرای دوقلوی دچار کمر درد شدید در هنگام خواب شدم که بعد از ام ار ای دکتر گفت تنگی نخاع دارید و باید عمل کنید.موقع زایمان هم بی حس شدم الان با راعایت کردن درد پاهام از بین رفته فقط بعضی موقع دم دم صبح کمر درد میگیرم.الان خیلی نگرانم چکار کنم گفتم به دکتر داروی. ویا درمانی گفت عمل باید کنی.۳۲ ساله هستم.میخواستم نظر شما رو بپرسم لطفا به من امید بدید که بدون عمل درمان میشم.

  • دکتر علی نقره کار ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ در ۰۸:۲۵ پاسخ

   با سلام باید ام اریتون رو ببینم. ام اریتون رو به همراه مختصری از شرح حالتون برام ایمیل کنید موفق باشید

  • دکتر علی نقره کار ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ در ۰۸:۲۸ پاسخ

   با سلام باید ام اریتون رو ببینم. ام اریتون رو به همراه مختصری از شرح حالتون برام ایمیل کنید موفق باشید@drnoghrekar


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *