بلوک یا بلاک عصب بالای کتف یا سوپرااسکاپولار یک درمان سرپایی است که برای برطرف کردن درد و ناراحتی حاصل از آرتروز، بورسیت یا سندرم گیر افتادگی شانه  (impingement)و شانه منجمد (یخ زده)، در مفصل شانه، انجام می‌شود. عصب بالای کتف یک عصب اصلی حرکتی در شانه است.

بلوک عصب بالای کتف (سوپرااسکاپولار)

آماده شدن برای تزریق

بیمار به ‌صورتی قرار می‌گیرد که پشت شانه او کاملاً در معرض دید پزشک قرار داشته باشد. ابتدا این ناحیه تمیز و ضد عفونی می‌شود و با بی ‌حسی موضعی محل تزریق بی‌ حس می‌گردد.

تزریق تشخیصی

پزشک با استفاده از دستگاه پرتو ایکس به نام فلوروسکوپ و یا با هدایت سونوگرافی، سوزن را به سمت عصب‌ بالای کتف هدایت می‌کند. در این محل، عصب از بین آکرومیون و استخوان کتف در پشت شانه عبور می‌کند.  ماده حاجب تزریق می‌شود تا موقعیت سوزن تأیید گردد. سپس مقدار کمی داروی بی ‌حسی تزریق می‌شود. اگر درد بیمار تا حدی برطرف شود منشأ درد احتمالاً همین نقطه است.

تزریق اصلی

بلوک عصب بالای کتف (سوپرااسکاپولار)

پزشک داروی کورتیزون را برای آرام کردن بلند مدت درد تزریق می‌نماید. دارو از طریق سوزن عصب و بافتها را آغشته می‌نماید و التهاب را کاهش می‌دهد.

پایان درمان

سوزن خارج می‌شود و محل تزریق پانسمان می‌گردد. درد معمولاً ظرف دو تا هفت روز پس از تزریق برطرف می‌شود.

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *