بلوک عقده­ ی عصبی (گانگلیون) ستاره ­ای یک تزریق به منظور بلوک اعصاب سمپاتیک در دو طرف حنجره در گردن می­ باشد. تزریق در مجاورت این اعصاب می­ تواند علایم درد، تورم، قرمزی، و تغییرات تعریق در دست­ها را کاهش دهد و همچنین موجب بهبود حرکت دست­ها گردد.

بلوک عقده ی عصبی ستاره ای جهت کاهش درد بازو

این تزریق غالباً برای درد در نواحی سر، گردن، قفسه سینه و بازوها انجام می ­پذیرد که به علت اختلالات سمپاتیکی بروز کرده باشد (دیستروفی رفلکسی سمپاتیک)، همچنین در موارد دردهای سوزشی که به علت آسیب اعصاب رخ می­ دهد، در بیماری زونا وقتی که بازو یا سر و صورت را درگیر می­ کند، و یا در آنژین­ های مقاوم و غیرقابل کنترل (درد قلبی ناشی از کاهش خون رسانی به قلب). بلوک عقده ­ی عصبی ستاره­ ای همچنین مورد استفاده قرار می­ گیرد در بیمارانی که مشکلات گردش خون ناشی از بیماری­ های عروقی دارند برای اینکه ببینم آیا با این کار جریان خون بهبود می ­یابد یا نه.

بلوک عقده ی عصبی ستاره ای جهت کاهش درد بازو

بلوک عقده­ ی عصبی ستاره ­ای هم روشی درمانی (برای تخفیف درد) و هم روشی تشخیصی (برای تعیین منشأ درد) است. این اعصاب بخشی از سیستم عصبی سمپاتیک می­ باشند. بلوک عقده­ ی عصبی ستاره ­ای با کمک روش­ های تصویربرداری نسبت به روش تزریق کور دقت و ایمنی بالاتری دارد. سوزن را به کمک روش ­های تصویربرداری می­ توان به دقت در مجاورت عقده ­ی عصبی وارد نمود و در نتیجه مقدار کمتر و ایمن­ تری از دارو مورد استفاده قرار خواهد گرفت و عوارض جانبی کمتری نیز به جا خواهد گذاشت.

توجه: این اطلاعات جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی­ باشد.

 

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *