در انتهای ستون فقرات، استخوان خاجی قرار گرفته است. مفصل ساکروایلیاک استخوان خاجی را به لگن متصل می­ کند. این مفصل می­ تواند منشأ درد در قسمت پایین کمر و پا باشد. تزریق در مفصل ساکروایلیاک می ­تواند منجر به رهایی از درد گردد.

تزریق در مفصل ساکروایلیاک برای درمان درد باسن

مفصل ساکروایلیاک در قسمت پشتی لگن قرار دارد، بین استخوان­های خاجی و استخوان ایلیوم، که قسمت کناری لگن را تشکیل می­ دهد.

تزریق در مفصل ساکروایلیاک برای درمان درد باسن

این مفصل به انتقال وزن از بالا تنه به پاها کمک می­ کند. حرکات این مفصل در راه رفتن نرم و روان به شخص کمک می­ کند. این مفصل در مقابل برخی از صدمات آسیب­ پذیر است مثل افتادن در گودال به هنگام دویدن و یا مثلاً در زمان نزدیک به تصادف که پای خود را تا آن­جا که می­ توانید محکم روی ترمز ماشین می ­زنید. در هر دوی این موارد، مفصل ساکروایلیاک در معرض یک نیروی برشی قرار می­ گیرد به صورتی که پا و بقیه­ ی بدن در جهت مخالف یکدیگر حرکت می­ کنند. اگر یک یا هر دو مفصل ساکروایلیاک آسیب ببیند می­ تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی مزمن گردد.

تزریق در مفصل ساکروایلیاک برای درمان درد باسن

تزریق در مفصل ساکروایلیاک تحت هدایت فلوروسکوپی (تصویربرداری اشعه X) می­ تواند به دقت محل درد را یافته و درد را تسکین دهد.

تزریق در مفصل ساکروایلیاک پزشکان را قادر می­ سازد تا تأیید کنند که آسیب این مفصل منشأ ایجاد علایم است. این روش تشخیصی دقیق، پروسه­ ای درمانی نیز بوده و باعث کاهش چشمگیر درد می­ گردد. تزریق در مفصل ساکروایلیاک به سادگی انجام می­ پذیرد. اگر این تزریقات موجب کاهش درد نشوند، می­ توانیم عصب­ های مفصل را با استفاده از امواج رادیویی قطع کنیم. یک تکنیک جدید یعنی قطع با امواج رادیوفرکانسی سرد، این امکان را ایجاد می­ کند که درد مفصل ساکروایلیاک را به طور مؤثر و امن درمان کنیم.

توجه: این اطلاعات جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی باشد.

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *