ستون فقرات حاوی فضاهای بازی است که به عنوان مجرایی برای عبور طناب نخاعی و عصب‌های نخاع عمل می‌کنند. تنگی نخاعی به باریک شدن این فضا گفته می‌شود. این وضعیت باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب‌ها می‌شود. تنگی نخاعی در بیشتر موارد بر ناحیه گردن و کمر (لومبار) ستون مهره‌ ها تأثیر می‌گذارد.

آناتومی

کانال نخاعی

هر مهره یک دهانه بزرگی در قسمت خلفی دارد که به آن کانال نخاعی گفته می‌شود. در ستون مهره ها در ناحیه گردن و سینه، طناب نخاعی از این فضا عبور میکند. در ناحیه کمری ستون مهره ‌ها، این فضا حاوی یک ‌دسته ریشه عصبی است. فورامین یا فورامینا (foramen) مجرایی است که از کانال نخاعی انشعاب می‌شود. این فضا مجرایی برای عبور ریشه ‌های عصبی ایجاد می‌کند که از ستون مهره ‌ها به سایر بخش‌های بدن کشیده می‌شوند.

ریشه‌عصبی

ریشه‌عصبی

تنگی نخاعی

در تنگی نخاعی، یک یا چند مجرا تنگ و باریک شده ‌اند. در نتیجه عصب‌های ستون مهره‌ ها به استخوان مهره فشرده می‌شوند. این وضعیت باعث اختلال در عملکرد عصب می‌شود که حاصل آن احساس درد در ستون فقرات یا بخش‌های دیگر بدن خواهد بود.

عوامل تنگی نخاعی

رشد بیش از حد استخوان پیرامون عصب‌ها

رشد بیش از حد استخوان پیرامون عصب‌ها

معمولاً تنگی نخاعی در اثر رشد بیش از حد استخوان پیرامون عصب‌ها در هنگام خارج شدن از مهره‌ها اتفاق می‌افتد. این رشد زیادی استخوان، اغلب حاصل آرتروز استخوانی (استئوآرتریت) است. همچنین تنگی نخاعی ممکن است حاصل تغییر موقعیت یا شکستگی استخوان مهره باشد.

شکستگی استخوان مهره

شکستگی استخوان مهره

تنگی نخاعی ممکن است در اثر بیرون‌ زدگی بافت نرم داخل دیسک به مجرای نخاع نیز اتفاق بیفتد.

فتق دیسک

فتق دیسک

از عوامل دیگر آن می‌توان به فتق دیسک، تومور و افزایش ضخامت رباط‌های ستون مهره‌ ها که باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب‌ها می‌شوند، اشاره کرد. در برخی موارد ممکن است فرد از بدو تولد کانال نخاعی کوچکی داشته باشد.

علایم تنگی نخاعی

علائم تنگی نخاعی ممکن است بسته به موقعیت و شدت مشکل متفاوت باشد. تنگی نخاعی ممکن است باعث درد، ضعف، بی ‌حسی و مور مور شدن دست یا پاها شود. تنگی نخاعی در پایین کمر معمولاً سیاتیک ایجاد می‌کند که به صورت حس درد سوزشی احساس می‌شود و ممکن است به‌ صورت تیر کشنده تا باسن و پایین پا امتداد یابد. تنگی نخاعی ممکن است مشکلاتی در کنترل مثانه یا روده ایجاد نماید.

درمان تنگی نخاعی

گزینه‌ های درمانی ممکن است شامل مصرف داروهای ضد التهاب، شل ‌کننده عضلات و داروهای مسکن باشد. تزریق استروئید داخل فضای اپیدورال( توسط فوق تخصص درد) نیز میتواند بسیار مفید باشد که این روش نیاز به بیهوشی و برش جراحی ندارد اما باید زیر دستگاه تصویر برداری و در اتاق عمل استریل انجام شود تا محل پخش دارو در زیر دستگاه بطور کامل دیده شود. از روشهای بسیار موثر دیگر که توسط فوق تخصص درد انجام میشود تزریق ترانسفورامینال یا تزریق ماده ضد التهاب در اطراف ریشه عصبی بطور اختصاصی بوده که در درصد بالایی از بیماران موجب بهبودی درد میشود این روش نیز نیاز به بیهوشی و برش جراحی ندارد، همچنین ممکن است پزشک در مواردی فیزیوتراپی را توصیه نماید. در صورتی که این روش‌ها مؤثر واقع نشود، برای برداشتن فشار از روی عصب‌ها باید جراحی انجام شود.

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

4 دیدگاه در تنگی نخاعی
 1. سلام خسته نباشید آقای دکتر
  پدر من دارای تنگی کانال نخاعی هست والان در حرکات ودر راه رفتن دچار مشکل هست و به پزشک در مشهد مراجعه شد گفتن باید عمل کنن .
  متاسفانه چون پدرم از عمل ترس دارد متقاعد به عمل نیست و ما دچار مشکل شده ایم .خواهشمندم اگر راه دیگری جز عمل دارید من را راهنمایی کنید ؟سپاسگزارم

  • دکتر علی نقره کار ۳۰ مهر ۱۳۹۶ در ۲۱:۲۲ پاسخ

   با سلام
   جواب سوال شما بستگی به علایمتان و شدت بیرون زدگی دیسک در ام ار ای دارد.لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله (اگر دارید) و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 2. سلام
  حدود پنج سال است در دو نقطه کمرم تنگی کانال نخاعی دارم.
  بیحسی در دو پا و دو دست دارم.
  فیزوتراپی متعدد رفتم. بعلت اینکه D V T دارم و آمبولی داشتم امکان جراحی ندارم .با توجه به داشتن بیحسی در دو پا ولی سر کار میرم. ۶۳ سالمه. آیا مشکلم بدون بیهوشی حل میشود. تشکر
  نبهانی. سپاسگزارم

  • دکتر علی نقره کار ۴ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۰ پاسخ

   با سلام
   جواب سوال شما بستگی به علایمتان و شدت تنگی کانال در ام ار ای دارد.لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله (اگر دارید) و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکتان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.

   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *