روشهای درمان دیسک کمر

در اغلب موارد کمردرد با درمان های ساده تر از جمله تزریقات، داروها، ماساژ، آب درمانی قابل حل است. اگر این روش ها در درمان کمردرد مفید نبود باید عامل ایجاد کننده درد را از بین برد. در مواردی که بیرون زدگی های دیسک مخصوصا در ناحیه گردنی، پشت و ستون فقرات وجود دارد روش جدید برداشتن فشار دیسک از روی عصب با کمک لیزر یا PLDD نتایج بسیار عالی داشته است. در این روش بسیار کم تهاجمی، نیازی به بیهوشی و برش جراحی نیست. این روش این توانایی را دارد که عامل اصلی ایجادکننده بیماری، یعنی فشار ناشی از بیرون زدگی دیسک را به طور کامل درمان کند.

 

درمان دیسک کمر

 

جراحی دیسک کمر با لیزر

اغلب این روشها در بیمارانی که هنوز اندیکاسیون قطعی جراحی باز ندارند، استفاده میشود. مدت انجام این روش حدود ۳۰ دقیقه است و بیمار نیاز به سه روز استراحت نسبی در منزل دارد. همچنین به مدت سه هفته باید از خم شدن به اطراف و جلو و عقب خودداری کند. دو تا سه هفته بعد میتواند جهت تقویت عضلات ضعیف شده ستون فقرات، فیزیوتراپی را شروع نماید. از روز دهم تا ماه اول بسته به نوع کار میتواند به سرکار باز گردد و بعد از یکماه میتواند به فعالیتهای عادی خود بپردازد. همچنین تا یکماه باید از رانندگی خودداری کند و دو تا سه ماه بعد میتواند ورزشهای خود را از سر بگیرد. برخلاف جراحی باز، جراحی لیزری دیسک احتیاج به هیچ گونه برش جراحی و یا بیهوشی ندارد. این کار از طریق پوست و با بی حسی پوستی انجام میشود و با کمک تصویربرداری سوزن خاصی به درون فضای دیسک بیرون زده وارد شده و سپس فیبر شیشه ای لیزر از طریق سوزنی که وارد فضای دیسک شده به وسط دیسک وارد شده و با تاباندن امواج لیزر قسمت بیرون زده دیسک تبخیر میشود و حجم و فشار دیسک بیرون زده کاهش پیدا کرده و فشار از روی عصب برداشته میشود.

 

جراحی دیسک کمر با لیزر

 

میزان موفقیت جراحی لیزری دیسک کمر

میزان موفقیت در این روش ۸۰ تا ۹۴ درصد میباشد. روشهای دیگری مثل نوکلئوپلاستی، رادیوفرکوئنسی، IDET و دکمپرسور نیز وجود دارد اما میزان موفقیت جراحی دیسک با لیزر بالاتر است.

 

میزان موفقیت جراحی لیزری دیسک کمر

 

مزیت های روش جراحی دیسک کمر با لیزر

مزیت این روش تنها به علت ظرافت و خطر کم آن نیست بلکه به طور قطعی دیسک بیرون زده را به داخل بر می گرداند. امروزه به طور فزاینده ای دیسک های بیرون زده با لیزر درمانی درمان میشوند. در این روش عضلات، مفاصل و پوست دست نخورده باقی میمانند و احتمال آسیب به اعصاب نیز بسیار کم است. روش جراحی دیسک با لیزر مخصوصا برای کسانی که بیهوشی برای آنان خطرناک است، مفید می باشد.

 

مزیت های روش جراحی دیسک کمر با لیزر

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *