منظور از نوروپاتی همان آسیب به اعصاب است و نوروپاتی دیابتی آسیب وارده به اعصاب در نتیجه ی بیماری دیابت می باشد.

درد ناشی از بیماری دیابت

تصور بر آن است که در دیابت، آسیب به اعصاب در نتیجه ی بالا بودن سطح گلوکوز خون برای مدت طولانی رخ می دهد. نوروپاتی دیابتی بخش های مختلفی از بدن را می تواند تحت تاثیر قرار دهد و علایم ایجاد شده از خفیف تا شدید متغییر است.

ازعوارض شایع دیابت، آسیب به اعصاب است که باعث می شود احساساتی مانند درد را تجربه کنید. دیابت از چند راه به اعصاب آسیب وارد می کند که همه ی آن ها با بالا بودن شدید قند خون در دوره ی زمانی طولانی ای از زندگی فرد مرتبط اند.

نواحی ای از بدن که بیشتر در نوروپاتی محیطی درگیر می شوند پا و ساق های پا می باشند. آسیب عصب در پا می تواند حس پا را مختل کرده و خطرمشکلاتی نظیر زخم شدن پاها را افزایش دهد.

درد ناشی از بیماری دیابت

علایم نوروپاتی محیطی می تواند شامل این موارد گردد:

  • سوزن سوزن شدن
  • بی حسی یا کرختی (بی حسی شدید یا درازمدت می تواند دایمی شود)
  • احساس سوزش
  • درد

نوروپاتی دیابتی همه ی اعصاب محیطی شامل فیبرهای عصبی درد، نورون های حرکتی و سیستم عصبی خودکار را درگیر می کند. لذا می تواند همه ی اندام ها و سیستم های مورد عصب دهی را تحت تاثیر قراردهد.

یکی از مهمترین درمانهای نوروپاتی های دیابتی بعد از کنترل قند، بلوک شبکه سمپاتیک کمری است که بدون بیهوشی و برش جراحی و به طور سرپایی انجام میشود.

توجه: ا ین اطلاعات جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی باشد.

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *