درد نوروپاتی

درد نوروپاتیک، دردی پیچیده و مزمن است که معمولاً با آسیب بافت عصبی همراهی دارد. علت درد نوروپاتیک می­تواند آسیب دیدن خود رشته ­های عصبی و عدم کارکرد درست آن­ها باشد. این رشته­ های عصبی آسیب دیده سیگنال­های نادرستی را به دیگر مراکز درد می­فرستند. آسیب به رشته­ ی عصبی هم به تغییر کارکرد عصب در محل آسیب و هم در نواحی اطراف عصب منجر می­گردد.

علائم درد نوروپاتیک شامل موارد زیر است:

  • درد تیرکشنده و سوزشی
  • سوزن سوزن شدن و بی­حسی

درد نوروپاتیک (نورالژی) دردی است که به خاطر اشکالات سیگنال­دهی در رشته ­های عصبی درگیر رخ می­دهد. علل مختلفی برای این درد وجود دارد. این درد با درد معمول ناشی از جراحت، سوختگی یا فشار و … متفاوت است. در این وضعیت معمولاً مسکن­های رایج خیلی کمک ­کننده نیستند.

این نوع از درد به دلیل مشکلات در خود رشته­ های عصبی رخ می­دهد. عملکرد این اعصاب به گونه ­ای تحت تأثیر قرار می­گیرد که پیام­های درد را به مغز مخابره می­کنند. درد نوروپاتیک اغلب به صورت دردهای سوزشی، خنجری، تیر کشیدن، درد مبهم یا شبیه به یک شوک الکتریکی توصیف می­گردد.

 

موارد مرتبط با این درد عبارتند از:

  • آلودینیا: آلودینیا به معنای ایجاد درد یا بدتر شدن آن در پی لمس یا تحریکاتی است که در حالت عادی ایجاد درد نمی­کنند. برای مثال اگر اختلال نورآلژی تری­ژمینال (عصب سه قلو) داشته باشید یک لمس سطحی پوست صورت شما می­تواند محرک ایجاد درد گردد و یا اگر مبتلا به نوروپاتی دیابتی باشید فشار پتوی شما در هنگام خواب می­تواند محرک ایجاد درد گردد.
  • هایپرآلژزی: در هایپرآلژزی یا پردردی، تحریکات و لمس­هایی که در حالت عادی ناراحتی مختصری ایجاد می­کنند در این شرایط موجب ایجاد دردی شدید می­گردند. برای مثال یک تحریک کوچک در ناحیه­ ی دردناک موجب ایجاد دردی شدید می­گردد و درواقع فرد نسبت به درد حساسیت زیادی پیدا می­کند.
  • پاراستزی: پاراستزی به معنای داشتن احساسات ناخوشایند یا دردناک حتی در حالت عدم وجود تحریک خارجی می­باشد مانند احساس مور مور شدن، سوزن سوزن شدن یا احساساتی شبیه شوک الکتریکی.

شدت درد اغلب با شدت اختلال زمینه­ای همخوانی ندارد. برای مثال، درد پس از زونا می­تواند درد شدیدی باشد هرچند که نشانی از راش پوستی یا نشانه­ ای از عفونت باقی نمانده باشد. درد در هر شخص منحصربه فرد است. همین طور عباراتی که برای توصیف درد نوروپاتیک به کار می­رود در افراد مختلف فرق می­کند. عبارات رایج برای توصیف این درد، احساس فرورفتن چیزی نوک تیز در بدن، سوزن سوزن شدن، احساس سوزش، درد خنجری و درد کند و مبهم می­باشند. این درد ممکن است یکنواخت باشد یا اینکه شدت آن کم و زیاد گردد. همان طور که گفته شد، این درد اغلب با محرک خاصی مرتبط نیست ولی فعالیت­هایی مانند حمل کردن چیزهای سنگین می­تواند به شکل چشمگیری آن را بدتر کند.

توجه: این اطلاعات جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی­باشد

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *