دیسک کمر چیست؟

هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند.
اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.
مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

در حالت کلی منظور از بیماری دیسک کمر، در رفتگی با بیرون زدگی قسمت مرکزی یا هسته دیسک می‌باشد که با پارگی‌های کوچکی که به‌صورت شیارهای باریکی در اطراف آن، کم‌کم ایجاد می‌شود همراه است. این بیرون زدگی‌ها و دررفتگی‌ها روی ریشه‌های عصبی پشت این دیسک فشار می‌آورند و باعث ایجاد درد و سایر عوارض می‌شوند.

 

دیسک کمر چیست؟

 

برای اخذ مشــاوره و یـا رزرو نــوبـت جهت درمان دیسـک کمر با روش های نوین کافی است با شماره تماسهای ۲۲۰۶۶۵۴۲-۲۲۰۶۶۵۳۰-۲۲۱۱۲۸۸۵ و یا ۲ ۲۷ ۲۶ ۲۵ ۰۹۱۰ تماس حاصل فرمایید و از مشاوره درمانی دکتر علی نقره کار (فلوشیپ فـــــوق تخصصـــی درد) بهره مند شوید. همچنین پرسشهای کلی خود را میتوانید در قسمت پرسش و پاسخ سایت مطرح نمایید.

 

 

عوامل ایجاد کننده بیماری دیسک کمر یا پارگی یا بیرون زدگی دیسک کمر چیست؟

در ایجاد بیماری دیسک کمر عوامل زمینه‌ای مانند ژنتیک مطرح می‌باشد ولی اصولا بیرون زدگی و پاره‌ شدن دیسک در اثر استفاده ناصحیح از مهره‌ها و طرز رفتار ناصحیحی است که افراد با بدن خود انجام می‌دهند. در حیوانات چهارپا اصولا چیزی به نام پارگی دیسک کمر نداریم و این بیماری بهایی می‌باشد که انسان برای راست ایستادنش می‌‌پردازد. به علت فشاری که برآیند نیروهای وزن آدم روی مرکز ثقل وارد می‌کند و فشاری که روی آن ناحیه از مهره‌های تحتانی کمر وارد می‌شود، ستون فقرات بار بیش‌تری را نسبت به سایر قسمت‌ها تحمل می‌کند و علت این که ما بیش‌تر بیماری‌های دیسک را در این نواحی می‌بینیم همین می‌باشد. شایع‌ترین محل درگیری دیسک کمری در کشور ایران مهره‌های ۴ و ۵ و در کشورهای اروپایی معمولا مهره‌های ۵ کمری و یکم خاجی می‌باشد و این تقاوت به علت نوع استخوان بندی می‌باشد. در ایران به طور معمول لگن‌ها برجسته‌تر هستند، ولی در اروپا لگن‌ها صاف‌تر می‌باشند.

 

عوامل ایجاد کننده بیماری دیسک کمر یا پارگی یا بیرون زدگی دیسک کمر چیست

پاره شدن دیسک طبق آمارهای موجود در خانم‌ها بیش‌تر است و معمولا در قسمت چپ دیده می‌شود. طرز نشستن، راه رفتن و خوابیدن و نوع بلند کردن اجسام و حمل آن‌ها در ایجاد دیسک کمر بسیار موثر می‌باشد. به عنوان مثال اگر می‌خواهیم کتابی را با خود حمل کنیم، هر چه به بدن نزدیک‌تر نگه داریم فشاری که به دیسک‌ها وارد می‌آید کم‌تر خواهد بود و هر چه دورتر نگه داریم و یا در حالت دولا شدن به سمت جلو، مخصوصا در حالت چرخش، جسم سنگینی را حمل یا جا به‌جا کنیم مانند جا به‌جایی گلدان، امکان آسیب رسیدن به به این قسمت‌ها بیش‌تر می‌یاشد. بنابراین باید سعی شود از این نوع حرکات خودداری شود و اگر مجبور باشید که چیزی را از زمین بلند کنید حتما زانوها را خم کرده و با خم شدن هر دو زانو، آن جسم را کاملا نزدیک به بدنتان بردارید. حتی‌الامکان سعی کنید برای جا به‌جایی اجسام سنگین از وسایل کمکی مثل ریل، چرخ و اهرم استفاده کنید.

 

 

فتق دیسک یک اصطلاح پزشکی وسیع است که تغییرات خاص در دیسک کمر را توصیف می کند. برای بررسی این مشکل در ابتدا لازم است خود دیسک تشریح شود. دیسک ساختاری است که بین مهره های کمر (استخوان ها) در بدن قرار دارد. دیسک مشابه یک بالش یا صفحه نرم برای استخوان عمل می کند. بخش خارجی دیسک از غضروف فیبری سخت (حلقوی) تشکیل شده که از برخورد در سه جهت مختلف تشکیل می شود. در بخش میانی دیسک، یک هسته ژلاتینی وجود دارد (بعضی افراد ساختار دیسک را مشابه یک نان شیرینی ژله ای تشریح می کنند). در عمل دیسک حرکت استخوان ها و مهره های بدن را امکان پذیر می کند و به عنوان یک حایل و ضربه گیر بین استخوان ها فعالیت می نماید.

 

فتق دیسک کمر

علایم دیسک کمر

 • درد موضعی در ناحیه کمرکه در یسیاری از بیماران ممکن است وجود نداشته باشد!
 • درد انتشاری در پاها به عنوان یکی از مهمترین علل دیسک کمر مطرح می باشد.
 • بی حسی و ضعف عضلانی
 • احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در پاها
 • احساس سوزش عضلانی
 • شایان ذکر است علائم اولیه دیسک در اغلب افراد ضعف عضلات ناحیه کمر و شکم است. به دنبال آن دیسک ضعیف شده و بدنبال یک حادثه جابجا شده و با فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران و … شوند.
 • بسیاری از بیمارانی که دچار گزگز و مور مور در پا ها می باشند ابتدا به بیماری ام اس شک می کنند . در حالی که خواب رفتگی پا بیشتر به دلیل تحریک ریشه عصب توسط دیسک کمر می باشد تا بیماری ام اس. در ام اس بسیاری از علایم از جمله ضعف و دو بینی و… بسیار بارز تر می باشد.
 • دیسک کمر ممکن است موجب کمردرد بسیار شدید شود ولی خصوصا در موارد مزمن ممکن است اصلا کمردرد هم نداشته باشد و فقط علائم درد باسن و درد ساق و کناره پا ایجاد کند.بسیاری از بیماران سابقه کمردرد را دارند ولی ممکن است این درد مربوط به گذشته هایی باشد که راحتی آن را نتوانند به دیسک کمر و درد ساق  و کف پا خود ارتباط دهند.

 

علائم دیسک کمر

 

علایم دیسک کمر شدید و پارگی دیسک کمر

بیمار با دیسک کمر شدید ممکن است از درد شدید کمر و با انتشار به باسن و پاشنه شکایت داشه باشد و بی حسی پاها و بی قوتی پاها و کاهش تمایل جنسی و اختلالات ادراری مانند کاهش یا تند شدن ادرار ممکن است از علاِئم دیسک کمر شدید باشد.

 

 

 ارتباط دیسک با درد پاها

گاهی به دلیل فشاری ناگهانی که به ستون فقرات وارد می شود، دیسک نیز از جای خود خارج شده و باعث اعمال فشار بر ریشه های عصبی که از آن خارج می شود.

فشار دیسک با احساس کمردرد و سوزش در پاها ممکن است  همراه باشد. علاوه بر آن  ممکن است آن احساس درد دیسک کمر با  احساس گزگز و بی حسی در پاها  و درد پا و  ساق یا رانیز همراه باشد.

تاکید می کنم در برخی مواقع فتق دیسک کمر دردی در کمر ایجاد نمی کند ولی دیسک باعث ایجاد درد پا و درد در  ناحیه ساق پا و یا ران فرد شود . بنابراین ممکن است دیسک عامل ایجاد  درد پا و درد در ران و ساق پا  و باسن باشد ولی منشا اولیه درد ، در کمر باشد.

 

 

راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟

اگر بیمار مبتلا به دیسک کمر به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان بیمازران مبتلا به فتق دیسک کمر، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد.

 

راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است

به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

 

عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟

عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شوند عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهند و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

 

بهترین روش تشخیص دیسک کمر کدام است؟

MRI  بهترین روش تشخیص دیسک کمر می‌باشد. با دستگاه MRI نه تنها سطح در رفتگی دیسک، بلکه میزان در رفتگی و میزان فشار وارده به عصب را نیز می‌توان اندازه‌گیری کرد و مجموعه‌ی اعمال بالا به پزشک نشان می‌دهد که آیا بیمار نیاز به عمل جراحی دارد یا نه، و آیا بیمار با روش‌های درمانی غیر تهاجمی مانند فیزیوتراپی و دارو درمانی قابل درمان است یا خیر.

چنانچه پزشک بر مبنای سابقه پزشکی و معاینه فیزیکی پی به وجود فتق دیسک کمر ببرد، انجام آزمایش‌های دیگر ضرورتی نخواهد داشت. در صورت نیاز پزشک به اطلاعات بیشتر یا جواب ندادن درمان پس از ۴ هفته، احتمالاً دستور انجام ام آر آی ستون فقرات یا سی. تی. اسکن داده خواهد شد. پرتونگاری (اشعه ایکس) معمولاً برای این عارضه کاربردی ندارد، اما اگر سابقه پزشکی یا معاینه فیزیکی مبین وجود عارضه‌ای جدی‌تر مانند تومور، عفونت، شکستگی یا آسیب عصبی شدید باشد، یا اگر بیمار از پادرد و علائم دیگری رنج ببرد که پس از ۴ هفته درمان غیرجراحی درمان نشده‌اند، پزشک دستور انجام رادیوگرافی خواهد داد.

 

بهترین روش تشخیص دیسک کمر کدام است

 

فرآیند های تشخیص دیسک کمر

فرایندهای تشخیص دیسک کمر علاوه بر معاینه فیزیکی و بررسی کامل سابقه پزشکی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پرتونگاری (اشعه ایکس). در این آزمایش تشخیصی از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی برای به دست آوردن تصویرهایی از استخوان‌ها، اندام و بافت‌های داخلی استفاده می‌شود.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI). ام آر آی ستون فقرات تلفیقی از آهن‌رباهای بزرگ، رادیوفرکانس‌ها و رایانه جهت ایجاد تصاویر جامع از اندام‌ها و ساختارهای درون بدن مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
 • میلوگرام. در این فرایند، رنگ درون مجرای نخاع تزریق می‌شود تا تصویر کاملاً واضح و آشکاری را از ساختار در پرتونگاری به دست دهد.
 • مقطع‌نگاری رایانه‌ای (سی. تی. اسکن یا سی. ای. تی. اسکن). در این روش تصویربرداری تشخیصی، ترکیبی از فن‌آوری رایانه‌ای و پرتونگاری برای تهیه تصاویر محوری یا افقی (موسوم به اسلایس‌) از بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. سی. تی. اسکن تصاویر جامعی را از کلیه‌ی بخش‌های بدن از جمله استخوان‌ها، عضله‌ها، چربی و اندام‌ها به دست می‌دهد. جزییات تصاویر حاصل از این روش بیشتر از تصاویر پرتونگاری اشعه ایکس است.
 • الکترومیوگرافی یا عضله‌نگاری برقی (EMG). در این آزمایش تشخیصی، واکنش عضله یا فعالیت الکتریکی در پاسخ به تحریک عصب عضله، اندازه‌گیری می‌شود.

 

 

آیا دیسک کمر با جراحی درمان می‌شود؟

تصور نادرست در درمان دیسک کمر، بیماران را به این باور رسانده  که باید جراحی شوند تا به درمان کامل برسد. در حقیقت آمارهای دنیا نشان دهنده آن است که ۹۵ درصد تا ۹۸ درصد دیسک ها کمر بدون جراحی قابل درمان است. در حال حاضر انجمن جهانی درد متعقدند که اگر بیماری مشکوک به دیسک کمر است نیاز به جراحی ندارد. ابتدا باید دستورالعمل ها را انجام دهند و تحت روش های درمانی قرار گرفته و درمان بعدی فیزیوتراپی بوده. مگر درمواقع خاص بیمار تحت جراحی قرار خواهد گرفت.

متخصصان در گذشته معتقد بودند پس از گذشت ۵ سال از  جراحی، بیماری برخواهد گشت، این در حالی است که در حال حاضر پزشکان بر این باورند که این آمار به ۲ سال رسیده است. در حقیقت بررسی‌ها نشان داد که ۸۵ درصد بیمارانی که به کلینک‌های درد مزمن مراجعه می‌کنند دارای دردهای عضلانی هستند که بیشترین و بهترین روش درمان گوش کردن به دردهای بیماران و معاینه کردن است.

در حقیقت باید گفت ۹۲ درصد بیماران را بدون هیچ روش و تنها، با صحبت کردن و دردهای بیماران می‌توان تشخیص داد که وی دارای دیسک کمر است یا خیر.همچنین معتقدیم ۸۵ درصد بیمارانی که درد مزمن دارند، دردهای عضلانی بوده و گره‌های عضلانی است که ایجاد می‌شود . اکثرکمردردها را می توانیم با روش‌های ساده ای مانند استراحت، آموزش و تقویت عضلانی پیشگیری و درمان کنیم. روش های آموزش و انتقال اطلاعات مربوط به مراقبت، پیشگیری و درمان کمردرد را مدرسه کمر می نامیم، که حتی کتابی توسط خودم با این نام تهیه و به چاپ رسیده است به عبارتی مدرسه کمر تمامی روش هایی است که به افراد آموزش می دهند از طریق حرکت طبیعی بدن چگونه به فعالیت های عادی ادامه دهند و از حملات کمر درد بکاهند.

 

جراحی دیسک کمر به کمک لیزر (دکتر علی نقره کار)

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روشهای تهاجمی و پر عارضه جای خود را به روشهای کمتر تهاجمی داده است.در بین روشهای کمتر تهاجمی برای درمان بیرون زدگی دیسک های کمری روش PLDD یا جراحی لیزری دیسک جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. این اعمال بسیار ساده بدون نیاز به بیهوشی و برش جراحی بوده و تمام مراحل عمل زیر دستگاه تصویربرداری انجام میشود.
برای آشنایی بیشتر شما بیماران عزیز به محیط اتاق عمل و چگونگی انجام این اعمال، نظر شما را به دیدناین فیلم جلب میکنیم.

 

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

31 دیدگاه در دیسک کمر، جراحی دیسک کمر با کمک لیزر + فیلم
 1. ضمن عرض سلام حضور دکتر نقره کار واکیپ محترم.
  آقای دکتر درد شدیدی توکمرم دارم طوری که وقتی میخوام ازصندلی بلند شم نمیتونم کمرمو راست کنم.تبریز گفتن باید عمل شی ولی بدجوری ترس دارم از اینکه خدایی نکرده زمین گیر بشم،۳۶ سال سن دارم کارم زیاد پشت کامپیوتر میشینم ۹۱ کیلو وزن دارم ۱۷۸ قدمه.ممنون میشم اگه راهنماییم کنین ودضمن هزینه عمل با لیزر چنده؟واسه این عمل چندرئز باید مرخصی بگیرم.
  پایدارباشید.

 2. باسلام خدمت جناب آقای دکتر
  من دختری۲۰ساله هستم مبتلا به پارگی دیسک مهره ۴و۵ودنبالچه. دردم تا نوک انگشتان پای راست منتشر میشه و نشستن یا ایستادن زیاد رو نمیتونم تحمل کنم.فیزیوتراپی هم انجام دادم ولی بهتر نشدم.۳ماهه که دردم زیاد شده.
  ایا میتونم با جراحی بسته یا تزریق درمان بشم. چون سنم کمه میترسم از جراحی

  • دکتر علی نقره کار ۱۹ مهر ۱۳۹۶ در ۰۰:۰۹ پاسخ دادن

   با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 3. سلام آقای دکتر
  آیا از این روش برای دیسکوپاتی های مزمن ( بالاتر از ۱۰ سال) هم مناسب است؟
  ممنون
  دکتر نورانی

 4. با اهدای سلام و ادب؛
  حدود ۵ سال است که مبتلا به درد کمر به صورت. افقی هستم، به گونه ای که اگر مدتی خم شوم به سختی کمرم دوباره راست می شود، در ام آر آی فقط دیسک خفیف دیده می شود. درد کمرم منحصر به همین ناحیه است و به اندامهای دیگر کشیده نمی شود. کمردرد بعد از این که مجبور به تردد با اتوبوس به. صورت طولانی (۴۰۰ ساعت در ۶ ماه) شدم شروع شد. سنم ۳۶ سال است، خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.
  ممنون ومتشکرم

  • با سلام علایمی که میفرمایید مربوط به ساییدگی مهره ها ی کمری یا شروع ارتروز کمری است. باید معاینه شده و در صورت درست بودن تشخیص مدتی تحت درمان داروهای خاصی قرار بگیرید تا از پیشرفت ان جلوگیری به عمل اید.
   با تشکر
   موفق باشید

 5. سلام اقای دکتر من یه مدته درد در انتهای کمرم دارم.جوری که با نشستن اذیت میشم.ام ار ای دادم جراح معز اعصاب گفتن مهره هات تحت فشاره.یسری دارو هم دادن ولی خوب نشدم.خیلی نگرانم ۲۳ سالمه.چکار کنم

 6. سلام جناب دکتر .من ۲۰ سالمه الان نزدیک یک ساله که تو پایه راستم احساس درد دارم بعضی ام آر آی رفتم گفته عصب سیاتیکه و بین مهره ۴ و ۵ اصلا هم تو کمرم احساس درد ندارم فقط و فقط پا الانم فقط دنبال بهترین راه درمان میگردم هر کس هم راهنمایی هایه متفاوت میکنه میخوام بهترین درمان رو بدونم

  • دکتر علی نقره کار ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۹ پاسخ دادن

   با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکتان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 7. سلام آقای دکتر .خانم و ۵۱ سالمه. مدت یکماه ونیم است که دچار کمر درد شدید درناحیه راست هستم. ام آر آی گرفتم و متخصص مغز واعصاب تشخیص دادند که فتق دیسک های ۳.۴.۵ و تنگی شدید کانال نخائی دارم . ۱۰جلسه فیزیوتراپی و داروی تقویتی هم جواب نداد.ورزشهای فیزیوتراپ نیز تاثیری نداشته و متاسفانه چون کارمند هستم .قادر به نشستن طولانی وایستادان نیستم .درد در ناحیه پاشنه پا و بی حسی وگزگز دو پا از ناحیه مچ به پایین را دارم. خیلی افسرده شدم بطوری که ناخوداگاه گریه ام میگیرد. چون همیشه زن مقاوم و ورزشکاری بودم . وتوانسته بودم در ظرف یکسال ونیم ۳۳ کیلو وزن کم کنم .ووزنم را به ۶۵ رساندم . ولی انگار روزگار با من روی خوش نشان نمیدهد.و این درد آرامش را از من گرفته.تورو خدا کمک کنید.

  • دکتر علی نقره کار ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در ۱۳:۰۰ پاسخ دادن

   با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکتان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 8. با سلام بنده چهار بار دیسک کمرم را عمل کردم . بازم دیسک کمرم اوت نموده ایا میتوان با لیز درمان نمود؟؟

 9. با سلام و عرض ادب
  بنده قاسمی هستم از شهر زیبای اصفهان چند سالیه متاسفانه درگیر دیسک کمر هستم و اخرین ام ادای که گرفتم مشخص شد ال ۴ ال ۵ و ال۵ اس ۱ ام مشکل داره از اعلایمم باید عرض کنم گرفتگی شدید عضلات ران و ساق پای سمت راستم درد شدید کمر و عدم توانایی در نشستن و راه رفتن و کاهش تمایلات جنسیم هست راستش تا به حال از لیز فیدبک خوبی نداشتم و دکترم اقای دکتر ابریشم کار پیشنهاد جراحی باز رو بهم دادند و فرمودنذ در صورت جراحی نکردن پای راستت رو از دست میدی شما چه پیشنهادی در این مورددارید ؟ راستی جراحی لیز تحت پوشش بیمه تکمیلیم هست؟ ممنون میشم راهنمایی گنید

  • دکتر علی نقره کار ۱۶ آذر ۱۳۹۶ در ۰۰:۲۷ پاسخ دادن

   با سلام بله تحت پوشش بیمه تکمیلی به جز اتیه سازان است اما هر دیسکس مناسب عمل لیزر نیست بنابراین باید کلیشه ام ار ایتان را ببینم.لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 10. با سلام جناب آقای دکتر
  من ٣١ سال سن دارم و از حدود یکسال قبل درد وحشتناکى تو کمرم حس کردم
  به پزشک داخلى مراجعه کردم و ٣ تا امپول شل کننده ى عضلات تجویز کرد بعد از تزریق تا ٢ روز درد از کمرم به پاى چپم منتشر شد و دیگه هیچ دردى در کمرم حس نمیکرم
  به فوق تخصص روماتولوژى مراجعه کردم و ایشون با دیدن نوار عصب عضله من تشخیص دادن مهره پنجم کمرم بیرون زده
  ١۵ جلسه فیزیوتراپى و کلسیم نوشتن که همه رو انجام دادم اما حتا ذره اى از دردم کم نشد،پزشکم رو تغییر دادم و ایشون براى کم شدن دردم آمپول کورتون تجویز کرد
  حالا بعد از تزریق آمپولها دردم به جایی رسیده که مدت یک هفته اس تو خونه ام و فقط چند قدم میتونم راه برم.سرکار نمیتونم برم و به کل زندگیم بهم ریخته
  ایمیل هم بهتون زدم
  اگه میشه لطفا راهنماییم کنید چون واقعا نمیدونم باید چیکار کنم

 11. سلام وقت بخیر
  از سال ۹۴دچار. کمردرد شدم با ۱۰جلسه فیزیوتراپی تونستم دوباره راه برم،متاسفانه دو. هفته ی پیش دردم دوباره شروع شد و اینبار. لگن و. ران و کف پام با درد شدید و بی حسی بود مجدد mriدادم این بار. هم دکتر تجویز کردند برم فیزیوتراپی و اگر ادامه دار. شد مجبور به جراحی بشم ،من اولین جلسه ی فیزیو تراپی را امروز. شروع کردم که متاسفانه در حین کار. پام خوابید و کم کم این حالت خواب رفتگی به دست راستم کشیده شد.لطفا راهنمایی بفرمایید. و راه چاره را نشان دهید،سپاسگزارم

  • دکتر علی نقره کار ۲۱ آذر ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۶ پاسخ دادن

   با سلام
   جواب سوال شما بستگی به علایمتان و شدت بیرون زدگی دیسک در ام ار ای دارد.لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله (اگر دارید) و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 12. وقت بخیر اقای دکتر مامانم چندین سال هس که پا درد شدید داره طوری که زانوهاش خشک شدن نمیتونه تا کنه اخه اضافه وزن هم داره همه فکر میکردن بخاطر اضافه وزنه ولی حالا رفته ام ار ای میگن تنگی نخاع شدید داری دکتر میگن باید عمل بشه تو پاش هم پلاتین بزارن.به نظر شما عمل بشه؟اگه عمل کنه زانوهاش هم خوب میشه؟

  • با سلام
   جواب سوال شما بستگی به علایمشان و شدت بیرون زدگی دیسک در ام ار ای دارد.لطفا از کلیشه ام آر آیشان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله (اگر دارید) و مختصری از شرح حالشان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکشان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.

   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 13. سلام اقای دکتر
  علیرضا از تبریز ۲۹ ساله مجرد هستم..
  ورزش کردم بدنسازی به مدت کم
  بعد رزمی و فقط پاباز که وسط کمرم درد گرفت ..
  دهم سال ۹۵
  الان ۴ ماهه کف پای راستم انکار چسب زخم زدن یکی میکشه و گز گز میکنه
  کل دکتر تبریز رفتم میگن دیسک نداری خفیفه..
  اقای دکتر من به جایی رسیدم میخام برم چین یا المان
  ایا چاره ای دارم مثل روز اول بشم؟

  • دکتر علی نقره کار ۲۸ آذر ۱۳۹۶ در ۱۶:۳۹ پاسخ دادن

   با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکتان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 14. سلام اقای دکتر مهدی۴۸ساله از زنجان هستم قبلا درد شدی تو کمرم داشتم اما با فیزیوتراپی خوب شد اما بعد سه ما درد شدی رو باسن وساق پا دارم لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید. یا به صورت حضوری با تمام مدارکتان جهت بررسی بیشتر و معاینه مراجعه کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 15. سلام خدمت آقای دکتر من ۳۷ دارم مهر شهریور ۹۶ کنار زانو درد احساس کردم به طوریکه با تغییر وضعیت زانوهام دردم کم نمیشد تا یک روز صبح برای صاف کردن روتختی کمی خم شدم و درد شدیدی در ناحیه پشت کمر احساس کردم که خیلی وحشتناک بود و پای چپم فلج شد به طوری با عصا میرفتم .ام ار ای گرفتم گفتن پارگیه دیسکه باید عمل شه وگرنه بی اختیاری میگیرم.مهر۹۵عمل کردم خواب رفتگیه پام به زیر زانو رسید و متوقف شد دوتا انگشتان کوچک پام خوابن پاشنه ی پامو بدون دمپایی زمین نمیتونم بذارم انگار زیر پاشنم یه توپ به اندازه پرتقاله و درد دارم خم نمیتونم بشم پشتم احساس کشش و درد داره انگار یکی منو میکشه .ودردم خوب نشده خیلی ناامیدم باید چیکار کنم تورو خداکمکم کنید دیگه به دکترها اعتماد ندارم .دکتر خودم هم رفتم میگه عملت خوب بوده و گزگز پات خوب نمیشه .وافعا باید چیکار کنم من موقع راه رافتن میلنگم زود خسته میشم مثل یه تکه گوشت افتادم توخونه تورو خداکمکم کنید ..مگه عمل نکردم که خوب شم پس چرانشدم


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *