انواع سر درد و میگرن

سردرد به درد یا ناراحتی در ناحیه­ ی سر، پوست سر یا گردن گویند. علل جدی و وخیم سردرد اندک­ اند. اکثر مردم می­توانند با اصلاح سبک زندگی، یادگیری فنون آرام­بخشی و گاهاً با مصرف دارو سردرد خود را کنترل کرده و احساس خیلی بهتری داشته باشند.

شایع­ترین انواع سردرد احتمالاً به دلیل انقباض و سفتی عضلات شانه، گردن، جمجمه و فک به وجود می­آیند. به این سردردها، سردردهای تنشی می­گوییم.

  • سردردهای تنشی می­توانند با استرس، افسردگی، اضطراب، آسیب به سر یا نگهداری سر و گردن در یک موقعیت نامطلوب ارتباط داشته باشند.
  • سردردهای تنشی تمایل دارند هر دو طرف سر را درگیر کنند. این سردردها اغلب از پشت سر آغاز شده و به جلو کشیده می­شوند. درد سر می­تواند به صورت مبهم یا فشارنده مانند یک نوار محکم دور سر یا قرار گرفتن سر بین گیره احساس شود. ممکن است در شانه ­ها، گردن یا فک احساس سفتی و دردناکی داشته باشید. سردردهای میگرنی، دردهای شدیدی هستند که معمولاً همراه با دیگر علایم مانند تغییر در بینایی یا احساس تهوع بروز می­کنند.
  • سردرد میگرنی می­تواند به صورت ضربان­دار و تپشی حس شود. این سردرد تمایل دارد در یک طرف سر شروع گردد اگرچه ممکن است به هر دو طرف کشیده شود.
  • ممکن است در سردرد میگرنی “اورا” داشته باشید که مجموعه­ای از علایم هشداردهنده هستند که پیش از سردرد ظاهر می­شوند. این سردرد معمولاً با حرکت سر به اطراف بدتر می­شود.

سردردهای برگشتی: سردردهایی هستند که مرتباً تکرار می­شوند و معمولاً در اثر استفاده ­ی بیش از حد از مسکن­ها ایجاد می­ گردند. این سردردها را همچنین می­توان سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو نامید. بیمارانی که بیش از سه روز در هفته به طور منظم داروهای کاهش دهنده­ ی درد استفاده می­کنند ممکن است گرفتار این نوع سردرد شوند.

سردردهای خوشه­ ای: سردردهای خیلی تیز و خیلی دردناکی هستند که برای چند ماه هر روز چند نوبت اتفاق می­افتند و پس از آن برای چند ماه هیچ سردردی در فرد اتفاق نمی­افتد.

سردردهای سینوسی: این سردردها باعث ایجاد درد در جلوی پیشانی و صورت می­گردند. این سردردها به علت التهاب مجرای سینوس­ها در پشت گونه­ ها، بینی و چشم­ها رخ می­دهند. این دردها با خم کردن سر به جلو و به هنگام بیدار شدن در صبح تشدید می­گردند. سردردها ممکن است هنگام سرماخوردگی، تب داشتن یا سندرم پیش از قاعدگی رخ دهند.

در اختلال آرتریت تمپورال شریانی که به بخشی از سر، گیجگاه و گردن خونرسانی می­کند دچار التهاب می­گردد.

سردرد گردنی (سرویکوژنیک) نوعی از سردرد است که به صورت درد مزمن در نیمی از جمجمه مشخص می­گردد و در واقعی دردی راجعه از قسمت مهره ­های گردنی و یا بافت نرم ناحیه­ ی گردن به نیمی از سر می­باشد. یک سردرد به ندرت ممکن است نشانه ­ای از یک علت جدی­تر باشد.

 

توجه: این اطلاعات جایگزین مشاوره با متخصصین مربوطه نمی­باشد.

در موارد سردردهای مقام به دارو بلوکهای عصبی خاصی برای کاهش سردرد کمک کننده هستند.

 

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *