شکستگی ستون فقرات در هر جایی از آن ممکن است اتفاق بیفتد. ۵ تا ۱۰% شکستگی‌های ستون فقرات در ناحیه گردن ( سرویکال) اتفاق می‌افتند. ۶۰ تا ۷۰% شکستگی‌ها در ناحیه توراکولومبار یعنی یعنی محل اتصال قفسه سینه و کمر بطور مثال( T10, T11, T12) و ۲۰ تا ۳۰% از آن در بالای ستون فقرات (upper back spine) ایجاد می‌شود.

شکستگی ستون فقرات

هنگامی که فشاری که بر استخوان‌های ستون فقرات وارد می‌شود بیشتر از حد تحمل آن باشد، استخوان می‌شکند. متداولترین انواع شکستگی ستون فقرات، شکستگی فشاری بدنه مهره است. نیروی ناگهانی رو به پایین باعث تخریب و درهم شکستن بدنه مهره ها می‌شود.

شکستگی ستون فقرات

در صورتی ‌که نیرو خیلی زیاد باشد ممکن است قطعات استخوان مهره را به کانال نخاعی براند که به آن شکستگی انفجاری گفته می‌شود.

 

پوکی استخوان و شکستگی ستون فقرات

شکستگی ستون فقرات در اثر پوکی استخوان ممکن است اتفاق بیفتد که معمولاً به آن شکستگی فشاری گفته می‌شود اما ممکن است عناوینی مانند شکستگی پوکی استخوان، شکستگی مهره ای یا شکستگی گوه ای نیز گفته شود. افرادی که تحت تأثیر پوکی استخوان و برخی انواع سرطان ، دچار ضعف استخوان هستند مستعد شکستگی فشاری مهره ها هستند. این شکستگی‌ها به صورت فروریزش گوه ای مهره دیده می‌شوند. جلوی استخوان مهره دچار فروریزش شده و پشت آن بدون آن آسیب دیدگی می ماند. شکستگی‌های متعدد ممکن است باعث خم شدن ستون فقرات به سمت جلو شود که به آن کیفوز (قوز) گفته می‌شود. تا زمانی که پشت استخوان‌ مهره های شکسته سالم باشد، ستون فقرات پایدار می‌ماند اما برای ثبات آن در آینده و جلوگیری از در هم ریختن ستوان فقرات نیاز به مداخله درمانی فوری وجود دارد.

پوکی استخوان باعث می‌شود استخوان‌ها نازک و کم تراکم شده و شکننده ‌تر شوند. استخوان‌های شکننده و کم تراکم در حین فعالیت‌های معمولی ممکن است فرو بریزند که این امر منجر به شکستگی ستون فقرات می‌شود. شکستگی‌های ستون فقرات که در اثر پوکی استخوان اتفاق می‌افتد اغلب در حین انجام کارهایی رخ می‌دهد که باعث آسیب نسبتاً جزیی ستون فقرات می‌شوند.

 

علائم شکستگی ستون فقرات چیست

علائم شکستگی ستون فقرات بسته به شدت و محل آسیب بسیار متفاوت است. به طور کلی علایم و نشانه‌ های شکستگی ستون فقرات به صورت زیر است:

  • درد گردن یا کمر که به صورت ناگهانی بدون آسیب و جراحت و یا همراه با یک جراحت شروع می‌شود
  • دردی که هنگام ایستادن، راه رفتن و یا تغییر حالت بدن بدتر شده و با دراز کشیدن بهبود می‌یابد
  • بی‌ حسی، سوزن سوزن شدن و یا مور مور اندامها
  • اسپاسم ماهیچه
  • از بین رفتن تدریجی ماهیچه‌ ها به علت عدم حرکت و فعالیت

 

همه انواع شکستگی‌های ستون فقرات باعث آسیب دیدن طناب نخاعی نمی‌شوند و به ندرت طناب نخاعی کاملاً قطع می‌شود.

شکستگی ستون فقرات

از آنجایی ‌که پوکی استخوان یک بیماری خاموش محسوب می‌شود، حتی در صورتی که هیچ نوع کمردردی ندارید در میان‌سالی یا سالمندی (به خصوص در زنان) باید مراقب شکستگی‌های احتمالی ، کوتاه شدن قد، محدودیت حرکتی کمر و خم شدن و یا تغییر شکل ستون فقرات باشید.

مشکل این است که شکستگی همیشه ممکن است شناسایی نشود و یا تشخیص درست داده نشود بلکه درد بیمار اغلب به عنوان کمردرد معمولی مانند کمردرد ناشی از کشیدگی عضله یا آسیب‌های دیگر و یا لغزش دیسک یا فرآیند پیری در نظر گرفته می‌شود. در نتیجه هر ساله تقریباً دو سوم شکستگی‌های مهره‌ های ستون فقرات بدون تشخیص مانده و به موقع درمان نمی‌شوند.

درمان به موقع شکستگی ستون فقرات اهمیت بسیار زیادی دارد چرا که تأثیر زیادی بر جلوگیری از درد و ناتوانی‌های جدی دارد. درمان شکستگی ستون فقرات که در اثر پوکی استخوان اتفاق‌ افتاده است معمولاً شامل دو رویکرد درمان شکستگی و درمان پوکی استخوان می‌باشد.

 

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *