آرتروز کمر و گردن (درد گودی کمر و درد گردن)

آرتروز مفصل(پوسیدگی مفصل)، آسیب دیدگی یا شکستگی مفاصل فاست، می­تواند باعث درد نخاع و کاهش حرکت، شود.

علایم ارتروز مفاصل کمر: شامل درد در ناحیه کمر و گاهی باسن­ها و پشت ران و تا زانو ادامه دارد فرد احساس خشکی صبحگاهی در ناحیه کمر داشته و در موارد شدید در غلط خوردن هنگام خواب و خم شدن درد بیمار تشدید میابد. از علایم دیگر تشدید درد وسط کمر (گودی کمر) بعد از ایستادن یا نشستن طولانی است.

 

 

آرتروز کمر و گردن (درد گودی کمر و درد گردن)

علایم آرتروز مفاصل گردن:

درد، سنگینی و خستگی در ناحیه گردن و شانه ها، گاهی این دردها موجب سردردهای ناحیه پشت سر می­شود و در مواردی به گوش یا فک تیر می­کشد.

 

محل درد در ارتروز گردن بر اساس مهره درگیر

محل درد در ارتروز گردن بر اساس مهره درگیر

 

عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی برای درمان درد ناشی از آرتروز کمر و گردن

عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی یکی از روشهای طبی نوین برای درمان درد ناشی از آرتروز کمر و گردن است. در این روش یک ضایعه حرارتی بر روی اعصاب خاص با هدف قطع سیگنال های درد به مغز برای از بین بردن درد ایجاد می­شود(یا به اصطلاح ساده تر عصبآسیب دیده عصب کشی میشود).

چون این اعصاب در تامین حس و حرکت دست و پاها نقشی ندارند،  بنابراین عصب کشی این اعصاب اثرات منفی ای ایجاد نمی­کند. اعصاب شاخه داخلی بر ماهیچه های کوچکی در گردن و پشت و پایین کمر اثر دارد اما اثبات نشده که از دست دادن این اعصاب برای بدن مضر باشد.

میزان موفقیت عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی:

میزان موفقیت متفاوت است اما حدود ۵۰ درصد از بیماران تحت این درمان برای کاهش دردشان با تسکین قابل توجهی از درد پس از ۲ سال مواجه میشوند. ۵۰ درصد باقی مانده نیز تسکین درد را در دوره ای کوتاه مدت دارند. بعضی بیماران که اصلا از درد رهایی نخواهند یافت. درکل میزان موفقیت در ستون فقرات بیش از سایر نقاط است. به عنوان یک قاعده: اگر روش عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی موثر واقع شود حدود۱۲ تا ۱۴ ماه برای رهایی از درد فرصت است، بعد از این دروه عصب بازسازی شده و ممکن است مجددا درد برگردد، اما نه به شدت قبل از عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی.

 

روش عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی:

یک عمل سرپایی است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به برش جراحی و بیهوشی قابل انجام است. این عمل سرپایی به بهترین شکل، زیر دستگاه فلوروسکوپ (تصویربرداری زنده)، برای مشخص شدن محل عصب انجام می­شود. و چون مسیر سوزن میلی­متر به میلی­متر توسط دستگاه دیده میشود، عارضه این روش به صفر می­رسد.

 

مراحل عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی:

۱-ابتدا برای بیمار سرم وصل میشود.

۲-بیمار بر روی یک میز دراز میکشد و پوست گردن،پوست میانه یا پایین کمر (بسته به محل درد) کاملابا بتادین پاک سازی می­شود.

۳-پزشک درد یک قسمت کوچک را  با داروی بیحسی، بیحس می­کند. تا حین عمل بیمار به هیچوجه دردی احساس نکند.

پزشک از راهنمایی تصویربرداری با فلوروسکوپی برای هدایت یک سوزن خاص به کنار شاخه عصب استفاده می­کند، تا از منحرف شدن مسیر سوزن جلوگیری کند.

جریان کم الکتریکی عموما با دقت از میان سوزن عبور کرده تا به عصب هدف برسد تا محل امنی برای عصب کشی جدا از سایر اعصاب ایجاد کند .این جریان باید به طور خیلی کمی ایجاد درد کند و باعث میشود تا ماهیچه گردن و کمر دچار درد شود، که نشاندهنده محل صحیح سوزن بر روی عصب می­باشد.

امواج رادیوفرکوئنسی با ایجاد گرما در نوک سوزن، یک ضایعه حرارتی بر روی عصب ایجاد می­کند تا عصب را از فرستادن پیامهای غیر ضروری درد منع کند این پروسه برای سایر اعصاب درگیر انجام شود.

هر فرایند عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی حدودا ۳۰ تا ۹۰ ثانیه وقت می­برد و مریض همان روز به خانه بر می­گردد. درهمان روز به بیمار توصیه میشود تا از رانندگی و کارهای شدید خود داری ورزد. بیماران باید از دریافت داروهایی مانند اسپرین، ایپوبروفن یا سایر داروهای رقیق کننده خون چون، هپارین و وارفارین تا سه روز بعد خودداری کنند.

 

اقدامات بعد از عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی

بعضی از بیماران یک تا چهار روز پس از عصب کشی در منطقه درمان شده ( گردن یا کمر) معمولا دچار سوزش می­شود، که ناشی از تحریک پذیری ماهیچه و اعصاب هدف است که در اثر ضایعه حرارتی از بین می­روند. پروسه از بین رفتن عصب، عموما ۷ تا ۱۴ روز بعد از عصب کشی بطول می­انجامد.

 

اثرات بد عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی

عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی دارای عوارضی خفیف و کم اهمیت می­باشد که دائمی نبوده و خودبه خود بهبود می­یابند. این اثرات شامل موارد زیر می­باشد:

۱- درد سطحی سوزاننده تا دو هفته پس از درمان بسته به ناحیه درمان و ایجاد حساسیت شبیه افتاب سوختگی بر ناحیه تحت درمان که حدود یک تا دوهفته طول میکشد.

۲- به دنبال این دردها برخی از بیماران همچنین یک بی­حسی کم را بر سطح پوست در ان منطقه حس می­کنند.

پزشک درد معمولا داروهایی را به بیماران برای درمان می­دهند که باعث کاهش درد شود و به انها چگونگی استفاده از کمپرس یخ یا حوله داغ برای تسکین درد ان منطقه را یاد می­دهند.

 

یک روز پس از درمان بیمار می­تواند به فعالیت های روزانه برگردد.

بیمار می­تواند به مدت چند روز قبل از برگشت به فعالیت های روزانه، استراحت کند. اگر چه هیچ ممنوعیت حرکتی نداشته و اجازه فعالیت های روزمره را دارد اما بهتر است تا در روزهای ابتدایی حداقل سه روز استراحت کند(اختیاری). اگر چه بسیاری از بیماران برای ماه ها و سال ها به علت دردی که دارند از شرایط طبیعی دور میشوند ،فیزیوتراپ ها تجویز میکند که درمان های فیزیوتراپی برای برگشت قدرت و تحمل فعالیت ها درحالت امن ایجاد شود.

بیماران عموما نگرانند که بدون توانایی حسی در این درمان ممکن است که آسیب به مفاصل یا کمر انها وارد شود. هیچ مدرک واضحی برای اثبات این نگرانی وجود ندارد در واقع سالهای زیادی این درمان در سرتا سر دنیا انجام می­شود و مطالعات زیادی در مورد این روش انجام شده است که هیچ یک عارضه جدی و خطرناکی را گزارش نکردند، به زبان ساده تر این روش اگر توسط پزشک متبحر و آموزش دیده انجام شود هیچ عارضه­ای ندارد.

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

12 دیدگاه در عصب کشی با امواج رادیوفرکوئنسی
 1. سلام اقای دکتر بنده راننده تاکسی مدت۶ماه است جراحی دیسک
  ۴و۵ کرده ام دردوالتهاب درنقطعه عمل دارم که به پشت وکف پای چپم میزنه ام ار ای جدیدتصویربرداری وآزمایش خون دادم دکتر استفاده مجدداز کمربند وگاباپنتین۳۰۰ راشبی یکعددوقرسهایی برای عفونت بهمراه مسکن دیکلوفناک ۷۵واستراحت تجویزکرد البته عفونت درخون مشاهده نشد جراحی من پارگی دیسک وتنگی نخاع بود که به گفته دکترم تنگی برطرف شده ولی دردوالتهاب درمحل عمل ادامه دارد مدت دو ماهه گاباپنتین
  استفاده می کنم لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرم

  • دکتر علی نقره کار ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ در ۱۰:۲۵ پاسخ

   با سلام
   باید معاینه شوید ام ار ای جدید و نوار عصب بگیرید . دقت کنید ام اریتان با و بدون تزریق باشد.
   با تشکر
   موفق باشید

  • دکتر علی نقره کار ۱۰ تیر ۱۳۹۶ در ۱۳:۳۳ پاسخ

   با سلام
   باید معاینه شوید ام ار ای جدید و نوار عصب بگیرید . دقت کنید ام اریتان با و بدون تزریق باشد.
   با تشکر
   موفق باشید

 2. باسلام دکترجان دوبارعمل دیسک کمرشده ام درآخرین باردرسال۹۳پلاتین گذاشتندولی اخیردوباره اززیرپلاتین دوباره چسبندگی مهره هاراداشتم وقبلاهم تنگی کانال داشتم واخیرا هم پزشک معالج فرمودندبایدبرای سومین باربایدعمل بشوم ولی چندروزقبل که عکسهای سیاه وسفیدازپیچهارادیدندگفتندعمل فعلاضرورتی نداره بایدمدارا کنی وداروی گاباپنتین ۳۰۰ودیکلوفناک سدیم ویتامین ب۱وآمپول کورتیران ۴عددهر۱۰ روز۱عددوامگا۳ قرص بلادوناپی بی نوشتندآقای دکتردیسک گردن هم دارم که برای آنهم دارومیخورم ٱقای دکتراخیرا یک دوستی راهنمایی مبنی برعصب کشی راکردند دکترخیلی اعصابم بهم ریخته وافسردگی گرفته ام درصورت امکان دراین موردکمکم کنید وراهنمایی فرمایید بنده دراختیارشماهستم فقط کمکم کنید ضمنا مدت ۳۲ ساله دیابت دارم وانسولینم تزریق میکنم ۵۸ سال دارم ومشگلم فقط کمردردمیباشد دیابت اصلا اذیتم نمیکنه وکنترل میکنم با تشکر. یوسف گل طبق تبریز

  • دکتر علی نقره کار ۱۰ تیر ۱۳۹۶ در ۱۳:۱۱ پاسخ

   با سلام
   از عوارض اعمال جراحی باز شیوع ارتروز و چسبندگی است. که با بلوک عصب و باز کردن چسبندگیها با جدیدترین متد درد بیمار کاهش میابد تمام این موارد نیاز به بیهوشی و برش جراحی ندارند. با منشی جهت تعیین وقت هماهنگ کرده و با تمام مدارک از جمله ام ار ای با تزریق و نوار عصب و عضله جهت معاینه و بررسی بیشتر مراجعه بفرمایید.
   دکتر علی نقـره کار (فلوشیپ فوق تخصصی درد) تهران، سعادت آباد، میدان کاج، سرو غربی، ساختمان پزشکان سینا، ط ۱، واحد ۵، تلفن: ۲۲۰۶۶۵۴۲ همراه:۰ ۷۲ ۷۲ ۷۲ ۰۹۱۰

 3. سلام.آقاى دکتر هزینه عصب کشى رادیوفرکوئنسى براى آرتروز گودى کمر چقدره؟

 4. با سلام خدمت جناب دکتر
  ایا این روش براید رمان سندروم تونل کوبیتال موثر است؟

 5. با سلام احتمال خوب شدن کمردرد در ناحیه دنبالچه (آرتروز مفصل دنبالچه )
  با عصب کشی چقدر است ؟؟بعد از عصب کشی چقدر طول میکشد تا درد از بین برود؟؟(در صورت جواب دادن عصب کشی ) و اینکه درمان دائمی است ؟؟

  • دکتر علی نقره کار ۳۰ تیر ۱۳۹۸ در ۰۹:۳۲ پاسخ

   مدت بیدردی بعد از عصب کشی متغییر است از چند ماه تا دو سال، بستگی به آناتونی بیمار، میزان رعایت و… دارد


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *