فتق دیسک (بیرون زدگی دیسک):

دیسک یک بالشتک  لاستیکی میان مهره­های ستون فقرات است، این مهره­ها دور تا دور نخاع را جهت محافظت از ضربه­ها و آسیب احاطه کرده است. هر کدام از دیسک­ها یک کپسول صاف و گرد میباشد که معمولا ۱ اینچ قطر و یک چهارم اینچ ضخامت دارند.

دیسک­ها، محکم میان مهر­ه­های ستون فقرات قرار گرفته­اند و توسط رباط­های متصل کننده استخوان­های ستون فقرات به هم می­پیوندند. در برخی از مواقع از دیسک کمر به عنوان یک وسیله به عنوان ضربه گیر یاد می­شود. با گذشت زمان و بالارفتن سن دیسک­ها ضعیف شده و ممکن است صدمه ببینند و برای بهبود بیمار نیاز به جراحی بسته دیسک کمر و مراقبت­های پزشکی خاصی می­باشد. عمل بسته دیسک کمر و گردن از روش­های نوین و تکنولوژی­های پیشرفته­ای است که متخصص دیسک کمر برای درمان درد مفصل کمر و گردن ناشی از اختلالات مختلف ستون مهره­ها استفاده می­کند. جراحی بسته کمر با استفاده از تکنولوژی مدرن لیزر، ازن، دیسکوژل و ابزار مخصوص یکی از مواردی است که بیمارانی که تمایل به بهبودی سریعتر، درد کم تر بعد از جراحی و بدون شکاف روی بدن دارند انتخاب می­کنند.

 

دیسک کمر

عوامل ایجاد کننده دیسک کمر

 • وزن زیاد و دیسک کمر

اضافه وزن باعث می­شود که فشار بر روی مهره­های کمر زیاد و در نتیجه باعث فتق دیسک کمر می­شود.

 

فتق دیسک کمر

 • شغل و  دیسک کمر

بعضی از افراد که شغل های پرفشار دارند، نسبت به بقیه افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به مشکلاتی مانند کمردرد ناشی از دیسک کمر قرار دارند .همچنین بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین و خم شدن­های ناگهانی می­تواند خطر ابتلا به آسیب­های دیسک کمر را افزایش دهد.

 

جراحی دیسک کمر

 • ژنتیک و  دیسک کمر

برخی از افراد به نوعی بیماری دیسک کمر را به ارث می­برند.

 

جراحی دیسک کمر

در صورتی که بیمار با هر یک از علائم زیر مواجه شود  جراحی دیسک کمر توسط جراح و متخصص ستون فقرات لازم می­شود:

*پا دردی که با درمان های طبی و استراحت کردن رفع نشود

*اختلال در حرکات پا و یا اختلال  اسفنگتری

*دردهای مکرر که باعث اختلال در انجام فعالیت­های روزانه شود

برای جراحی بسته روش­های مختلفی وجود دارد که با توجه به علائمی که بیمار مبتلا به دیسک کمر دارد، سن بیمار، اختلالات مهره­ای و وضعیت کانال نخاعی یکی از روش ها برای بیمار توسط جراح ستون فقرات در نظر گرفته می­شود.

 

 

انواع روش­های جراحی بسته دیسک کمر

 

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با تزریق دیسکوژل

نوعی عمل جدید دیسک کمر است که در آن تزریق ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک با تغییری که در ساختار مولکولی داخل دیسک ایجاد می­کند سبب کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن قسمت بیرون زده دیسک می­شود. تزریق دیسکوژل و ازون دو نمونه از این روشهای درمانی می­باشد که اخیرا در جوامع علمی مورد توجه زیادی قرار است.  جراحی بسته دیسک کمر با استفاده از تکنولوژی وابزار مخصوص یکی از مواردی است که بیمارانی که تمایل به بهبودی سریعتر، درد کم تر بعد از جراحی و شکاف کمتر روی بدن دارند انتخاب می­کنند و درد بعد از جراحی دیسک کمر را بهبود می­بخشد.

 

حراحی دیسک کمر

 

 • عمل جراحی بسته نوکلئوتومی دیسک کمر

در ادامه به روش عمل جراحی بسته دیسک کمر با دستگاه نوکلئوتوم می­پردازیم

در این روش عمل جراحی بسته دیسک کمر از دستگاه نوکلئوتوم که یک لوله باریک دارد که وارد ناحیه میانی دیسک  شده و با فشار آب دیسک را از بدن خارج می­کند. انداره لوله آن در مقایسه با دستگاه دکمپرسور(دستگاهی برای انجام نوع دیگری جراحی بسته) بیشتر بوده و حجم تخلیه شده آن نیز بیشتر می­باشد.

 

 عمل جراحی بسته نوکلئوتومی دیسک کمر

 

 • عمل جراحی بسته دکمپرسور دیسک کمر

این روش نیز یکی از روش­های عمل بسته دیسک کمر می­باشد که در آن شیوه انجام کار و مدل وسیله انتخابی به شدت بیرون­زدگی دیسک کمر و همچنین تعداد دیسک­های مورد جراحی و مقدار هزینه اختصاص یافته بستگی دارد

دستگاه دکمپرسور مانند سوزن بسیار نازکی است که بعد از انجام بی­حسی داخل دیسک فرستاده شده و از طریق یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از طریق این لوله به بیرون مکش می­شوند.

 

عمل جراحی بسته دکمپرسور دیسک کمر

 

 • وضعیت بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر با استفاده از دستگاه دکمپرسور

*یک ساعت پس از اتمام عمل جراحی بسته دیسک کمر بیمار مرخص می شود.

*بیمار نباید تا مدت ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر خم شود

*ممکن است که بیمار تا چند روز پس از عمل جراحی بسته ستون فقرات و دیسک کمر به داروهای ضددرد  نیاز داشته باشد

*پس از گذشت یک هفته از عمل جراحی بسته دیسک کمر بیمار می تواند فعالیت های طبیعی خود را آغاز کند

*بیمار پس از عمل جراحی بسته دیسک کمر  می تواند با انجام ورزش های مناسب زندگی سالم ، فعال و بی دردی را آغاز کرده و از حس خوب سلامتی برخوردار شود.

 

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با دستگاه کوبلیشن

نوکلئوپلاستی دیسک کمر یا روش کوبلیشن (Coblation nucleoplasty) روش جدید درمانی دیسکهای خفیف است که به جای جراحی معمولی دیسک کمر استفاده می­شود.

در این روش درمان دیسک کمر سوزن نازکی از کنار ستون فقرات وارد دیسک می­شود و توسط امواج رادیو فرکانسی RF ، دیسک تبخیر می­شود و به  این صورت فشار داخلی دیسک و همچنین ورم دیسک کم می­شود.

استفاده از این روش هنگامی که دیسک ورم کرده باشد مفید است و نباید برای افرادی که دچار پارگی دیسک کمر هستند از این روش استفاده کرد این روش درمانی دیسک کمر بدون بیهوشی انجام می­شود.

 

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با پلاسما(PDCT)

یکی از روشهای جراحیهای بسته دیسک انعقاد و تبخیر دیسک بوسیله نور پلاسما میباشد. این روش دارای ماکزیمم اثر در درمان دیسک بیرون زده نسبت روشهای دیگر است. نور پلاسما در سیستم دی ۳۰ قدرتمند و کنترل شده است که موجب انعقاد و تبخیر دیسک با گرما شده بدون اینکه به ریشه عصبی اطراف آسیبی وارد کند.

 

عمل جراحی بسته دیسک کمر با پلاسما(PDCT)

 

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر  (PLDD)

پروب لیزر با کمک بی­حسی موضعی پوست از طریق سوزن نازکی به درون دیسک فرستاده شده و توسط لیزر آب ناحیه داخل دیسک تبخیر شده و دیسک کمر جمع می­شود. استفاده از این روش و نوع وسیله انتخابی به شدت بیرون زدگی دیسک کمر, تعداد دیسک­های مورد جراحی و میزان هزینه اختصاص یافته بستگی دارد.

 

 عمل جراحی بسته دیسک کمر با لیزر (PLDD)

 

جراحی لیزری دیسک کمر  به صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در طول این عمل، سوزن باریکی به کمک تصاویر اشعه ایکس (فلوروسکوپ) وارد دیسک بیرون زده می‌شود. فیبر نوری داخل سوزن قرار داده شده و انرژی لیزر از طریق فیبر منتقل شده و بخش بسیار کوچکی از مرکز دیسک را بخار می‌کند. در نتیجه خلاء جزیی ایجاد شده که فتق را از ریشه عصب دور می‌کند و درد را تسکین می‌دهد. تأثیر جراحی لیزری دیسک کمر معمولاً سریع است.

 

 • عمل جراحی بسته دیسک کمر با دیسکیت II

این روش یکی از روش های جدید درمان دیسک کمر است که در آن نیازی به استفاده از بیهوشی نیست و بیمار مبتلا یه دیسک کمر بعد از انجام عمل به مدت زمان طولانی استراحت نیاز نداشته و بعد از انجام این روش درمانی دیسک کمر، بهبود قابل توجهی حاصل می­شود.

 

 عمل جراحی بسته دیسک کمر با دیسکیت II

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

5 دیدگاه در عمل جراحی بسته دیسک کمر
 1. سلام جناب آقای دکتر نقره کار بزرگوار
  امیدوارم در سلامتی باشید
  بنده ترک مادرزادی مهره پنجم و فشار دیسک کمری در سمت چپ دارم ، خواستم نسبت به شرایط عمل دیسکوژل و هزینه آن اطلاعات کسب کنم. متشکرم
  پاینده باشید

  • دکتر علی نقره کار ۳۰ آبان ۱۳۹۶ در ۱۹:۰۱ پاسخ

   با سلام
   لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله و مختصری ازسوالات و شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 2. سلام دیسک گردن وکمر دارم شما باروش دیسکوژل عمل میکنید هزینش چقدره,بیمه داره,کدام روس بهتره لیزر یا دیسکوژل,وکدام روش خطر وعوارض آیندش کمتره,؟لطفا پاسخ بدید,ممنون

  • دکتر علی نقره کار ۱۶ آذر ۱۳۹۶ در ۰۰:۲۵ پاسخ

   با سلام فعلا دیسکوژل وارد نمیشود چون FDA ندارد برخلاف لیزر که این تاییدیه را دارد . بله به جز اتیه سازان اکثر بیمه های تکمیلی آنرا قبول میکنند.
   جواب سوال شما بستگی به علایمتان و شدت بیرون زدگی دیسک در ام ار ای دارد.لطفا از کلیشه ام آر آیتان در پشت نور پنجره عکس بگیرید و به همراه نوار عصب و عضله (اگر دارید) و مختصری از شرح حالتان ایمیل کنید.
   ایمیل: drnoghrekar@gmail.com

   با تشکر
   موفق باشید

 3. ا دورد خدمت اقای دکتر
  میخواستم بدونم هزینه RF عصب اولناز برای درمان بیماری کوبیتال تانل چقدر میشود؟برای درمان بیماری کوبیتال تانل
  ممنون


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *