این وضعیت زمانی اتفاق میافتد که مهره های پایین کمر (لومبار) لغزیده و از جای خود خارج میشوند. مهره به سمت جلو لغزیده و شکل ستون فقرات کج میشود. این وضعیت ممکن است باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب های کانال نخاعی شود. عصب هایی که از فضای فورامن (فضای طرفین مهره ها) خارج میشوند نیز ممکن است تحت فشار قرار بگیرند. این عصبهای تحت فشار، ممکن است درد و مشکلات دیگری از جمله درد و بی حسی و ضعف در اندامها ایجاد نمایند.

لغزندگی مهره ها(اﺳﭙﻮﻧﺪﻳﻠﻮﻟﻴﺴﺘﺰیس)

عوامل متداول

لغزندگی مهره ها دلایل متعددی دارند. در کودکان این وضعیت اغلب به علت نقص مادرزادی در همان ناحیه از ستون مهره ها اتفاق می‌افتد. برخی از کودکان در اثر جراحت ناشی از استفاده بیش از حد به نام اسپوندیلولیز، دچار این وضعیت می‌شوند. اسپوندیلولیز شکستگی استرسی استخوان مهره است. در بزرگسالان آرتروز و کاهش انعطاف‌ پذیری دیسک که حاصل فرآیند پیری می‌باشد، متداول‌ترین دلایل بروز لغزندگی مهره ها است.

سایر عوامل

از جمله عوامل کمتر شایع لغزندگی مهره ها می‌توان به آسیب‌های ناگهانی که منجر به شکستگی مهره می‌شود اشاره نمود. همچنین بیماری‌ها یا تومورهایی که ستون مهره ها را تضعیف می‌کند می‌تواند منجر به این وضعیت شود.

علائم

لغزندگی مهره ها(اﺳﭙﻮﻧﺪﻳﻠﻮﻟﻴﺴﺘﺰیس)

علایم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بسیاری از افرادی که دچار این وضعیت هستند هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند. در صورتی که این بیماری علائمی را بروز دهد ممکن است آن را به صورت درد پایین کمر احساس کنید. همچنین ممکن است اسپاسم عضلات همسترینگ را نیز تجربه نمایید. ممکن است درد تا پایین پا گسترش یابد. همچنین ممکن است بی حسی و مور مور شدن محدوده پنجه پا را نیز تجربه نمایید.

فشار به ریشه عصبی

فشار به ریشه عصبی

درمان

گزینه‌ های درمانی به شدت وضعیت بستگی دارد. ممکن است تنها استراحت کافی باشد. همچنین برای کاهش درد ممکن است مصرف دارو تجویز شود. بریس کمر نیز می‌تواند مفید واقع شود. همچنین از فیزیوتراپی نیز می‌توانید بهره بگیرید.در مواردی که میزان جابه جایی زیر پنجاه درصد باشد و علایمی از جمله درد و ضعف پاها و یا اختلالت مثانه و روده وجود نداشته باشد و بیمار فقط احساس درد در ناحیه کمر ، خشکی صبحگاهی ، درد در هنگام غلت خوردن، درد درهنگام نشستن طولانی، درد در هنگام ایستادن و درد درهنگام خم شدن داشته باشد و در عکس گرافی در حالات مختلف جابجایی شدیدی نداشته باشد،بلوک اعصاب مفاصل فاست میتواند کمک کننده باشد که تا حتی صد در صد موجب بهبودی درد بیمار میشود، تمام این اعمال نیاز به بیهوشی، برش جراحی و یا بستری(به جز در مواردی) ندارد. در صورتی که روش‌های غیر جراحی موفقیت‌ آمیز نباشد، می‌توانید برای کاهش فشاری که به عصب وارد می‌شود یا پایدار و باثبات کردن ستون مهره ها عمل جراحی انجام دهید.

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

2 دیدگاه در لغزندگی مهره ها(اﺳﭙﻮﻧﺪﻳﻠﻮﻟﻴﺴﺘﺰیس)
  1. دیدگاه *سلام جناب دکتر متاسفانه من این مشکل
    اسپوندیلولیستزیس( Spondylolisthesis رودارم وبیشتر اوقات توان سرپا ایستادن روندارم وحس میکنم الانه که بیفتم پرستارم وشاغل در ییمارستان که زیاد نمیتونم سرپاوایسم وبه مدت طولانی راه برم بنده متاسفانه دربخشی کارمیکنم که ازاول شیفت باید سرپاوایسم ازاین طریق میتونم درخواست انتقال به بخش سبکتر داشته باشم وآیا واقعا احتیاج هست

    • دکتر علی نقره کار ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ در ۰۲:۰۸ پاسخ

      اگر سر خوردگی همراه با درد در پاها و بی حسی باشد و با دارو یا اقدامات ساده تر حل نشد باید عمل باز انجام شود


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *