۱- پشتی کشش کمر

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار میکند؟ این ابزار پل مانند قابل تنظیم، در حالی که بر روی زمین دراز کشیده اید، پایین کمرتان قرار میگیرد. هدف از این وسیله کشش عضلات کمر، بهبود حالت بدن، افزایش دامنه حرکتی و انعطاف ‌پذیری است. برخی از انواع این پشتی‌ها گودیهایی دارند که باعث ماساژ بدن می‌شود.

برای چه افرادی مناسب است؟ افرادی که دچار تنگی کانال نخاعی هستند و به همین علت فشار زیادی بر ستون فقرات آنها وارد می‌شود می‌توانند از این وسیله بهره ببرند. این وسیله در ستون فقرات پایین کمر (لومبار) کشش ایجاد میکند بنابراین فشار از روی عصب ها و رگهای خونی برداشته می‌شود و درد بر طرف می‌شود.

 

۲- بالش گردنی قابل اتساع

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار می‌کند؟ این وسیله قابل حمل شبیه به بالش دور گردنی، وسیله ‌ای برای کشش گردن است. به این معنی که به کاربر کمک می‌کند وضعیت گردن را در حالت مناسب قرار دهد. هنگامی که این بالش را باد می‌کنید، یک بخش ستون فقرات گردنی را از پایین آن جدا می‌کند.

برای چه افرادی مناسب است؟ افرادی که دچار فتق دیسک گردن و سر درد هستند.

هشدار: هنگام تهیه این وسیله باید توجه داشته باشید جنس آن از پلاستیک نباشد و تمام گردن از بالا تا پایین را تحت پوشش قرار دهد.

 

۳- صندلی واژگون

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار می‌کند؟ صندلی واژگون مشابه صندلی های تاشو است اما به جای نشیمنگاه، پنلی برای گردن و دسته ‌ای برای دست و زیر پایی دارد. هنگامی که کاربر بر روی آن قرار می‌گیرد، صندلی واژگون شده و او را وارونه می‌کند. صندلی واژگون برای برداشتن فشار از ستون فقرات استفاده می‌شود که این کار به کمک نیروی جاذبه زمین صورت می‌گیرد تا فاصله بین استخوان‌های ستون فقرات را افزایش دهد.

برای چه افرادی مناسب است؟ این وسیله برای بیمارانی که دچار بیماری دژنراتیو مفصل (آرتروز ستون فقرات) هستند مناسب است.

هشدار: صندلی واژگون گران بوده و فضای زیادی به خود اختصاص می‌دهد. به علاوه به تعداد زیادی از بیمارانی که از آن استفاده می‌کنند، باید هشدار پزشکی داده شود. هنگامی که به این صورت واژگون میشوید، فشار مغز افزایش پیدا می‌کند و افرادی که دچار فشار خون بالا و مشکلات بینایی هستند ممکن است دچار سکته مغزی شود.

 

۴- زانو بند فشاری

 برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار می‌کند؟ این زانو بند، زانو و بخش‌هایی از ران را میپوشاند.

برای چه افرادی مناسب است؟ افرادی که دچار درد جلوی زانو ( پاتلوفمورال) هستند می‌توانند این زانو بند را امتحان کنند . استفاده از آن باعث باز شدن کاسه زانو میشود و برای تورم زانو بسیار خوب است.

هشدار: این وسیله کمک شایانی نمیکند. زانو بند فشاری غالبا برای ایجاد گرمی و کاهش تورم استفاده میشود. به دنبال انواع قابل شستشو از جنس نئوپرن باشید.

 

۵- کشش چانه با تکیه بر در

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار می‌کند؟ این دستگاه حاوی یک قلاب است که به کمک آن از در آویزان می‌شود و حاوی یک تسمه و کیسه پر شده با آب و پارچه زیر چانه است که سر فرد را بالا میکشد.

برای چه افرادی مناسب است؟ ابتدا باید با پزشک در این باره صحبت کنید.

هشدار: این وسیله از وزن بدن خود بیمار و نیروی گرانش بهره میبرد تا ستون فقرات گردنی بیمار را باز کند. اما از آنجایی که زیر فک پایین قرار گرفته است ممکن است باعث بروز مشکلات مفصل گیجگاهی فکی شود.

 

۶- کمربند طبی

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه عمل می‌کند؟ کمربند طبی یک وسیله برای تحت فشار قرار دادن میانه بدن است. این وسیله برای پشتیبانی از پایین ستون فقرات استفاده می‌شود که باعث افزایش فشارخون در این ناحیه می‌شود. این وضعیت به التیام این نواحی کمک می‌نماید.

برای چه افرادی مناسب است؟ افرادی که دچار کمردرد هستند برای استفاده از آن ابتدا با پزشک مشورت نمایند.

هشدار: کمربند طبی ممکن است در بیمار احساس کاذب محکم و مقاوم بودن کمر ایجاد نماید که در این صورت بیمار تصور می‌کند در هنگام بلند کردن اجسام آسیب به کمر و وارد نمی‌شود بنابراین احتیاط نمی‌کند.

 

 

۷- یونیت تنس (TENS)

برطرف کردن درد ستون فقرات

چگونه کار میکند؟ یونیت تنس (مخفف transcutaneous electrical nerve stimulation به معنی تحریک الکتریکی عصب از راه پوست) دستگاه کوچکی است که مجموعه ای پالس الکتریکی خفیف از طریق سیم و پدهایی به نام الکترود که به پوست متصل شد است، به بدن ارسال میکند. برند کوئل که به کاربر امکان استفاده آزادانه میدهد بسیار مفید است. استفاده از این دستگاه ساده بوده و در کاهش درد و التهاب موثر عمل میکند. میتوانید از آن در منزل نیز استفاده کنید.

برای چه افرادی مناسب است؟ بیمارانی که دچار درد کمر، گردن، ران و زانو در اثر فیبرومیالژیا، آرتروز روماتیسمی و سرطان هستند میتوانند از این وسیله بهره ببرند.

هشدار: بیمارانی که دستگاههای کاشته شده در بدن دارند مانند باتری قلب و دریچه مصنوعی و همچنین زنان باردار و بیماران صرعی نباید از این وسیله استفاده کنند. الکترودها نباید نزدیک به جلوی گردن، چشمها، روی تومور یا بر روی عصبهای آسیب دیده یا زخمها قرار داده شود. یکی از عوارض احتمالی آن تحریک پوستی است.

 

پیش از استفاده از هرگونه وسیله طبی بدون نسخه حتماً با پزشک خود مشورت کنید و دستورالعمل شرکت سازنده محصول را با دقت بخوانید.

 

 

درباره دکتر علی نقره کار

فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران (ISRAPM)، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *