ورزش برای پارگی مینیسک زانو

یکشنبه, 19 -2666 ساعت 10:04

ورزش های مناسب برای پارگی مینیسک زانو

نوشته شده توسط دکتر علی نقره کار
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

از عوامل شایع زانو درد می توان به آرتروز، پارگی رباط و تاندون و البته پارگی مینیسک زانو اشاره کرد. مینیسک زانو معمولاً به علت آسیب های دراز مدت و فرسایشی دچار آسیب می شود هر چند که جراحات فیزیکی و ضربات هم در ایجاد آن نقش دارند.

اصولاً آسیب های مفصلی و بیماری های اسکلتی و استخوانی تا حد زیادی با انجام ورزش های مختلف قابل درمان و یا بهبود هستند. مینیسک زانو هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر چه مینیسک زانو بدون انجام عمل جراحی قابل ترمیم نیست ولی می توان با انجام یک سری ورزش های تقویتی و کشش علائم و درد آن را بهبود داد و در نتیجه توانایی های سابق زانو را به آن دوباره باز گرداند.

البته همیشه به عنوان بخشی راه حل کلی درمانی، کاهش التهاب و تورم هم در نظر گرفته می شود. انجام ورزش بدون کاهش التهاب و درد عملاً غیر ممکن است و فایده ای هم ندارد. در کنار کاهش التهاب و انجام ورزش های تقویتی، باید از انجام فعالیت هایی که به زانو فشار وارد می کنند و باعث آسیب دیدگی مجدد یا پیشرفت بیماری می شوند خود داری کرد.

در مورد ورزش هایی که برای درمان و بهبود وضعیت پارگی مینیسک زانو انجام می شود باید گفت که این ورزش ها به طور کلی شامل دو دسته می شوند. ورزش های قدرتی و ورزش های کششی. هر دو دسته از ورزش ها باید به صورت کاملاً بدون درد انجام شوند. البته تجربه کمی درد و ناراحتی در بخش هایی از بدن هنگام انجام حرکات کششی تا حدی طبیعی است. علت این است که شما در ورزش های حرکتی قرار است دامنه حرکتی محدود شده مفصل را به حالت سابق بر گردانید و در نتیجه باید مفصل را تحت کمی فشار قرار دهید و تا انتهای بازه حرکتی که اکنون دارد حرکت دهید. این کار قطعاً باعث کمی درد خفیف می شود. ولی اگر وضعیت طوری بود که هنگام انجام حرکت کاملاً احساس درد می کردید، باید آن حرکت را متوقف کنید. فرقی ندارد این حرکت کششی است یا قدرتی. حرکتی که باعث ایجاد درد می شود برای شما ممنوع است.

اگر مشکل محدودیت حرکتی مفصل ندارید، می توانید ورزش های کششی را کنار بگذارید و مستقیماً سراغ ورزش های تقویتی بروید. ولی اگر حرکت مفصل تان محدود شده است، لازم است که اول ورزش های کششی را انجام دهید تا وضعیت حرکتی مفصل به حالت اول و طبیعی بر گردد و بعد به سراغ ورزش های تقویتی و قدرتی عضلانی بروید.

به عنوان بخشی از ورزش های تقویتی و کمکی برای زانو می توانید استفاده از دوچرخه ثابت را هم در نظر داشته باشید. در دوچرخه ثابت، مفصل زانو یک سری حرکات مشخص را به صورت تکراری و پشت سر هم انجام می دهد که این کار باعث تحریک بافت ها و تولید بیشتر ماده روان کار مفصلی که به آن مایع مفصلی می گویند، می شود. این مایع مفصلی به حرکت نرم و بدون سایش و یکنواخت مفصل کمک می کند.

 

ورزش های کششی زانو

  1. کشش پا از پشت

 

بر روی شکم بر روی یک تخت دراز بکشید. طوری دراز بکشید که زانو ها روی لبه تخت قرار بگیرند. یعنی از زانو به پایین دیگر روی تخت نباشد و روی هوا قرار بگیرد. پاها را شل کنید و تا جایی که می توانید پا را مستقیم نگه دارید. بگذارید پا در این حالت به مدت ۲ تا ۵ دقیقه بماند و توسط جاذبه زمین به سمت پایین کشیده شود. برای استراحت دادن به پا و زانو می توانید پا را از زانو خم کنید. این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

 

  1. کشیدن پاشنه و خم کردن زانو

 

برای انجام این حرکت، روی کمر بر روی زمین دراز بکشید. یک طناب یا کمر بند و … هم نیاز دارید. پاها را کاملاً روز زمین دراز کنید. طناب را دور کف پایی که آسیب دیده است حلقه کنید. دو طرف طناب را با دو دست نگه دارید. حالا کمی پایی که طناب دور آن است را از زانو خم کنید. بعد با دو دست طناب را به سمت خود بکشید. این کار باعث می شود که پای آسیب دیده هم چنان که از پاشنه روی زمین قرار دارد، از زانو خم شود و در واقع به سمت بدن تان کشیده شود. یعنی در این حالت پا از مفصل کاملاً تا می شود. تا جایی پا را به سمت خودتان بکشید که احساس کشش کنید. این حالت را به مدت ۲۰ ثانیه حفظ کنید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

 

ورزش های قدرتی برای بهبود پارگی مینیسک زانو

  1. تقویت عضلات چهار سر ران به صورت خوابیده

 

روی کمر بر روی زمین دراز بکشید. هر دو پا را کاملاً روی زمین مستقیم و صاف دراز کنید. حالا یک دستمال یا یک حوله را تا کنید و زیر زانوی پایی که آسیب دیده است قرار دهید. در حالی که پاشنه پا را همچنان روی زمین نگه داشته اید، با زانوی پای آسیب دیده به حوله و در واقع به سمت پایین فشار وارد کنید. این کار باعث کار کردن عضلات چهار سر ران می شود. این فشار را به مدت ۵ ثانیه حفظ کنید و بعد به حالت اول بر گردید و فشار را از روی زانو بر دارید. این حرکت را در ۲ ست با ۱۰ بار تکرار انجام دهید.

 

  1. بلند کردن مستقیم پا از رو به رو

ورزش های مناسب پارگی مینیسک زانو

روی کمر بر روی زمین دراز بکشید. پایی که دچار آسیب دیدگی شده است را صاف و مستقیم روی زمین قرار دهید. پای سالم را از زانو خم کنید و کف پا را روی زمین بگذارید. حالا عضلات پایی که آسیب دیده است را منقبض کنید و در حالی که پا را همچنان صاف نگه داشته اید، از زمین بلند کنید. پا را تا جایی بالا بیاورید که هم ارتفاع با زانوی پای خم شده قرار بگیرد. کمی در این موقعیت بمانید و بعد پا را به آرامی پایین بیاورید و در حالت اول خود قرار دهید. این کار را در ۲ ست با ۱۰ تکرار انجام دهید.

 

  1. حرکت بریج یا پل زدن

ورزش های مناسب پارگی مینیسک زانو

برای انجام این حرکت اول روی کمر بر روی زمین دراز بکشید. پا ها را از زانو خم کنید طوری که کف پا ها روی زمین قرار بگیرند. حالا با استفاده از عضلات پا، شکم و کمر، باسن و بقیه بدن را از زمین بلند کنید. در این حالت فقط کف پاها و شانه ها و گردن و سر بر روی زمین قرار می گیرند. بدن را تا جایی بلند کنید که از زانو ها تا شانه در یک خط صاف قرار بگیرند. این حالت را ۵ ثانیه حفظ کنید و بعد به حالت اولیه بر گردید. این کار را در ۲ ست با ۱۰ بار تکرار انجام دهید.

خواندن 2583 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 29 بهمن 1398 ساعت 13:21

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

درباره ما

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

اخرین مطالب

002031646
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Week
Last Month
All days
535
2600
7146
1926896
25551
51721
2031646
Your IP: 34.236.192.4
2022-08-17 12:57

جدیدترین سوالات

Search