یکشنبه, 25 خرداد 1399 ساعت 08:00

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

در مقابل وسوسه قوز کردن شانه ها مقاومت کنید و شانه‌های تان را نرم، شل و صاف و با فاصله از گوشها نگه دارید.

صاف بر روی صندلی بنشینید به صورتی که ستون فقرات صاف باشد. پاشنه‌ های تان درست در زیر زانو قرار داشته باشد به طوری که زانوها با رانها در یک راستا قرار بگیرند . قفسه سینه صاف باشد و سرتان را صاف نگه دارید. شانه‌ های خود را با حرکات دایره‌ وار بچرخانید و سپس آنها را به سر جای اول بازگردانده و شل کنید. این موقعیت را چند لحظه حفظ کنید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

پاشنه خود را به زمین فشار دهید تا عضله ‌های چهار سر ران فعال شود. ران خود را صاف نگه دارید.

برای انجام این حرکت باید ابتدا زانوی راست خود را باز کرده و پای راست خود را بالا نگه دارید به صورتی که موازی با زمین قرار بگیرد (اگر نمی‌توانید پای خود را موازی با سطح زمین نگه ‌دارید، تا هر مقداری که می‌توانید آن را بلند کنید). پای راست خود را پایین آورده و پاشنه را به زمین فشار دهید تا عضله چهار سر ران منقبض شود. یک یا دو نفس در همین حالت بمانید و سپس  این حرکت را برای هر پا سه مرتبه انجام دهید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

حرکت روان کننده کمر – حرکات دایره ای بزرگ میانه بدن می‌تواند به کاهش سفتی و تنش پایین کمر کمک کند.

کف دست خود را بر بالای ران گذاشته و بالاتنه خود را به صورت حرکت دایره‌ ای بچرخانید و به آهستگی به جلو و سپس سمت راست، عقب و چپ خم شوید و به جای اول خود باز گردید. این حرکت را سه مرتبه انجام دهید و سپس در جهت مخالف تکرار کنید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

حرکت سرباز نشسته – این حرکت گردش خون را بهبود بخشیده و شانه‌ها، بازوها، شکم و پاها را تقویت می‌کند.

پای راست خود را  با زاویه کمی، عقب‌تر نگه دارید. زانوی سمت چپ را شل کرده و به سمت صندلی بچرخانید و دستان خود را بر روی رانهایتان بگذارید. با ملایمت بالاتنه خود را به سمت راست بچرخانید و هم‌زمان دستان خود را از شانه بالا آورده و ­­صاف نگه دارید. کف دست‌ها باید در مقابل یکدیگر قرار بگیرد. شانه‌ های خود را به سمت پایین کشید تا ریلکس شوند. برای این که اسکلت بدن در راستای مناسب قرار داشته باشد، جلو و کمی بالا را نگاه کنید. اگر درد شانه دارید، این ورزش را در حالی انجام دهید که بازوهایتان در کنار بدن قرار دارند.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

حرکت هلال ماه – این روش برای تقویت میانه بدن مناسب بوده و با ملایمت ستون فقرات را میکشد.

برای انجام این حرکت  دست چپ را به کمر گرفته و دست راست خود را بالا بیاورید اما شانه های خود را بالا نکشید. کمی به سمت چپ خم شوید تا زمانی که احساس کنید سمت راست تان کشیده شده است. سپس با سمت دیگر همین حرکت را تکرار کنید. این حرکت را برای هر طرف دو مرتبه انجام دهید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

حرکت چرخش کمر – این حرکت برای گوارش نیز مفید است.

دست راست خود را بر دسته راست صندلی یا پشتی صندلی بگذارید. به آهستگی بالاتنه خود را به سمت راست بچرخانید و بگذارید رانهایتان در همین جهت کمی حرکت کنند. بگذارید سر تان به صورت طبیعی از چرخش ستون فقرات پیروی کند. برای چرخش بیشتر، دست چپ خود را بر روی ران یا زانوی پای راست خود بگذارید. چند لحظه در همین حالت بمانید. با ملایمت به حالت قبل بازگشته و به سمت دیگر بچرخید. برای چرخش بیشتر پای مخالف را روی پای دیگر انداخته و دست خود را بر روی آن بگذارید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

چرخش کمر با تغییر زانو – برای کشش بیشتر زانو یا قوزک پای مخالف را روی پای دیگر قرار دهید.

برای این که چرخش کمر کمی بیشتر شود، پیش از چرخش زانو یا قوزک، پای مخالف را بر روی پای دیگر قرار دهید. برای مثال هنگامی که می‌خواهید به سمت راست بچرخید، پای چپ را بر روی پای راست قرار دهید تا از پایین ستون فقرات در مقابل فشار بیش از حد محافظت کنید. در مراحل پیشرفته ‌تر برای چرخش بیشتر تمامی ستون فقرات، هنگام چرخش به سمت راست پای راست خود را برروی پای چپ قرار دهید.

 

ورزشهای روی صندلی برای بیماران آرتروز

حرکت نیمه وارون – به سمت جلو خم شوید تا تنش از ناحیه گردن برداشته شده و به سرد کردن بدن پس از ورزش کمک شود.

به آهستگی به سمت جلو خم شوید در حالی که کمرتان صاف است دستان خود را به سمت زمین بکشید. بازوهایتان بر روی پاها در حالت استراحت قرار داشته باشند. هنگامی که به سمت جلو خم شدید تا جایی که می‌توانید بگذارید سر معلق بوده و دستها شل باشند. چند لحظه در همین حالت بمانید و سپس به حالت قبل باز گردید. برای بازگشت به حالت استراحت شکم خود را به داخل بکشید. سر باید آخرین بخش بدن باشد که برمیگردد.

خواندن 873 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 25 خرداد 1399 ساعت 08:55

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

درباره ما

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

001615700
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Week
Last Month
All days
3546
6352
17419
1495551
75681
73584
1615700
Your IP: 54.210.223.150
2022-01-20 18:00

جدیدترین سوالات

Search