یکشنبه, 04 ارديبهشت 1401 ساعت 02:00

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

مشکل انگشت ماشه ای (trigger finger) و شصت ماشه ای (trigger thumb) دو مشکلی هستند که به صورت مشابه و معمولاً در کنار یکدیگر به وجود می آیند. در بهترین حالت، یعنی در خفیف ترین حالت این بیماری، مشکل فقط التهاب انگشت است و در بدترین حالت متأسفانه باید گفت که همراه با درد بسیار زیاد خواهد بود و در عمل حرکت دادن انگشت غیر ممکن می شود.

مشکل انگشت ماشه ای (trigger finger) و شصت ماشه ای (trigger thumb) دو مشکلی هستند که به صورت مشابه و معمولاً در کنار یکدیگر به وجود می آیند. در بهترین حالت، یعنی در خفیف ترین حالت این بیماری، مشکل فقط التهاب انگشت است و در بدترین حالت متأسفانه باید گفت که همراه با درد بسیار زیاد خواهد بود و در عمل حرکت دادن انگشت غیر ممکن می شود.

ولی مشکل انگشت ماشه ای چیست و چطور به وجود می آید؟ می توان این طور توضیح داد که مشکل انگشت ماشه ای زمانی اتفاق می افتد که غلاف و پوشش رویی تاندون به دلایلی تحریک شده و در نتیجه ملتهب می شود. التهابی که به این شکل به وجود می آید باعث می شود انگشت دیگر نتواند موقع خم و راست شدن حرکت طبیعی و روان خود را داشته باشد. این اتفاق به شکل های مختلف بروز پیدا می کند و علائم مختلفی در انگشت ایجاد می کند. شایع ترین علائم شامل سختی و سفتی انگشت، صدای ترق و تروق و تق تق، ایجاد برجستگی کوچک یا بزرگ و کاملاً قابل مشاهده در انتهای انگشت و نزدیک به کف دست و در نهایت قفل شدن انگشت در حالت خم شده و برنگشتن به حالت اولیه و باز انگشت، است.

در بیشتر مواقع شرایط بیماری طوری است که با درمان های خانگی که با استفاده از ورزش های مشخصی انجام می شود، می توان مشکل گیر کردن انگشت در حالت خم شده و درد را بهبود داد. البته روش های خانگی دیگری به غیر از ورزش هم هستند که می شود از آن ها استفاده کرد. مثل استفاده از داروهای ضد التهاب، سرما و گرما درمانی و استفاده از انگشت بند.

اگر هیچ کدام از این راه ها برای درمان مشکل کافی نباشد، بیمار کاندید تزریق داروی ضد التهاب داخل انگشت میشود. اگر بیمار درد داشته باشد و به خاطر درد نتواند تمرینات ورزشی را انجام دهد ، ابتدا باید توسط متخصص درد تزریق داخل غلاف تاندونی داروی ضد التهاب انجام شود و بعد از یک هفته بیمار تمرینات گفته شده در این مقاله را انجام میدهد، اما اگر بیمار از درد شکایتی ندارد و فقط گیر افتادگی انگشت او را آزار میدهد در ابتدا نیاز به تزریق نیست و فقط انجام ورزشهای گفته شده در زیر کفایت می کند اما اگر بهبودی با ورزش حاصل نشد تزریق داخل تاندونی انجام میشود. اما اگر هیچیک از روشهای گفته شده پاسخ نداد در موارد اندکی،  راه حل نهایی انجام جراحی خواهد بود. البته در کنار جراحی باز هم ورزش های مشخصی باید انجام شود تا انگشت به حالت معمول بر گردد و حداکثر کارایی خود را پیدا کند. در ادامه برخی از این ورزش ها که برای درمان مشکل انگشت ماشه ای استفاده می شود را معرفی می کنیم که بیشتر کششی هستند.

  1. بلند کردن انگشت

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

به نظر می رسد یکی از عواملی که باعث ایجاد مشکل انگشت ماشه ای می شود، انجام مکرر و زیاد خم کردن انگشت و جمع کردن آن است. این خم کردن زیاد انگشت ها ممکن است در حین کار انجام شود و یا اینکه صرفاً در حین انجام فعالیت های تفریح مثل بازی تنیس یا رانندگی و … باشد. یکی از ورزش هایی که می تواند به بهبود وضعیت انگشت ماشه ای کمک و تاندون ها را تقویت کند، بلند کردن انگشت است. به این صورت که باید کف دست را روی زمین یا یک سطح صاف بگذارید. حالا هر انگشت را به تنهایی بلند کنید. البته در بلند کردن انگشتی که دچار مشکل شده است باید تمرکز و دقت بیشتری کرد. باید خیلی آرام هر انگشت را بلند کنید، چند ثانیه در همان حالت نگه دارید و بعد پایین بیاورید و استراحت بدهید. بعد به سراغ انگشت بعدی بروید.

  1. کشیدن انگشت به کمک کش

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

یکی دیگر از ورزش هایی که به باز شدن انگشت ها کمک می کند این است که انگشت ها را در حالتی که تحت فشار هستند، باز کنید. برای این کار اول انگشت ها را به سمت داخل جمع کنید طوری که هر کدام از انگشت ها صاف باشند و فقط از بند اول خم شوند. بعد یک کش دور آن ها بیندازید. حالا دستتان را در حالی که باید فشار کش را خنثی کند، باز و بسته کنید.

  1. کشش یک انگشت به کمک شست

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

در این تمرین شما باید انگشتی که دچار مشکل شده است را به کمک انگشت شست خود تقویت کنید. اول انگشت آسیب دیده را با شست خود بگیرید. موقعیت انگشت ها در این حالت به شکل یک دایره در می آید. این حالت را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و سپس انگشت را به حالت اول و معمولی برگردانید. این کار را ۱۰ بار تکرار کنید.

  1. فشار دادن توپ تنیس

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

با استفاده از یک توپ تنیس (یا همان هفت سنگ) می شود به بهبود مشکل انگشت ماشه ای کمک کرد. فقط کافی است توپ تنیس را کف دستتان بگیرید و حدود ۵ ثانیه با انگشت ها فشار دهید و بعد رها کنید. همین کار را در روز ۵ تا ۱۰ بار انجام دهید.

  1. باز کردن دست

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

این ورزش باعث تقویت عضلات دور کننده انگشت ها از یکدیگر می شود و علاوه بر تقویت این دسته از عضلات، به بهبود مشکل انگشت ماشه ای هم کمک می کند. این تمرین به سادگی انجام می شود. اول دست را کامل باز می کنید و انگشت ها را هم کاملاً از هم فاصله می دهید. بعد انگشت ها را جمع کرده و دستتان را مشت کنید. حالا همین حرکت را چند بار تکرار کنید.

  1. بستن چند مرحله ای دست

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

این ورزش کمی پیچیده تر از ورزش های قبل و البته ترکیبی است. اول دست را کامل باز کنید و انگشت ها را صاف و باز نگه دارید. حالا فقط انگشت ها را از بند اول و دوم جمع کنید.  یعنی انگشت ها به کف دست نمیرسند و فقط حالت حلقه شده پیدا می کنند. حالا انگشت ها را باز کنید تا به حالت اول خود برگردند.

دوباره انگشت ها را خم کنید ولی این بار انگشت ها را طوری خم کنید که در نهایت دستتان مشت شود. بعد دست را باز کنید و دوباره خم کنید. خم کردن برای بار سوم به صورتی باید انجام شود که بند اول انگشت خم نشود و سر انگشت ها به انتهای کف دست و نزدیک به مچ برسد.

این ورزش یکی از مفید ترین و مؤثرترین تمرین هایی است که می توانید برای کاهش درد و بهبود وضعیت انگشت ماشه ای انجام دهید.

  1. باز کردن انگشت ها از یکدیگر

بهبود مشکل انگشت ماشه ای با کمک ورزش های ساده

این آخرین ورزشی است که در این جا برای بهبود وضعیت انگشت ماشه ای معرفی می کنیم. در این تمرین شما باید با انگشت آسیب دیده و انگشت کناری آن کار کنید و آن ها را از هم باز کنید. اول دو انگشت را به طور کامل باز کنید و صاف نگه دارید. بعد به کمک دست دیگر این دو انگشت را از هم باز کنید تا شکل V تشکیل دهند. انگشت شست و اشاره دست دیگر را بین دو انگشتی که از هم باز کرده اید بگذارید و سعی کنید با ایجاد فشار این دو انگشت (انگشت آسیب دیده و انگشت کناری آن) را از هم بیشتر فاصله دهید تا تحت کشش قرار بگیرند. مقدار فشار فقط باید به اندازه ای باشد که احساس کنید دو انگشت تان تحت کشش هستند. مراقب باشید که بیش از حد به آن ها فشار نیاورید چون ممکن است در اثر کشش بیش از حد آسیب ببینند. این حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

به غیر از ورزش هایی که اینجا معرفی کردیم، از ماساژ خود مفاصل و نواحی اطراف مفاصلی که دچار مشکل شده اند نیز می توان استفاده کرد. ماساژ دادن در واقع از طریق افزایش جریان گردش خون در اطراف انگشت باعث کاهش التهاب و در نتیجه کاهش درد می شود. می توانید روزانه چند دقیقه قبل و بعد از ورزش هایی که معرفی کردیم، انگشت تان را ماساژ دهید.

خواندن 2576 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 ارديبهشت 1401 ساعت 02:44
محتوای بیشتر در این بخش: « ورزش های مفید برای مشکل شانه منجمد

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

درباره ما

دکتر علی نقـره کار فلوشيپ فوق تخصصي درد از دانشگاه علوم پزشكي ایران، بورد تخصصي آنستزيولوژي و مراقبتهاي ويژه از دانشگاه علوم پزشكي تهران، بازرس انجمن رژيونال آنستزي و درد ايران، مدیر داخلی مجله علمی - پژوهشی بیهوشی

اخرین مطالب

002031659
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Week
Last Month
All days
548
2600
7159
1926896
25564
51721
2031659
Your IP: 34.236.192.4
2022-08-17 13:03

جدیدترین سوالات

Search